Projekt na oživování mrtvých je zřejmě jen zbožným přáním
Vědci plánují vrátit zesnulým život. Celý plán má ale řadu háčků.
V květnu si svět mohl přečíst informaci o tom, že americká biotechnologická společnosti Bioquark plánuje oživovat čerstvě zesnulé či pacienty po mozkové smrti. Celý projekt skýtá příliš mnoho neznámých nebo pochybných skutečností – přesto může medicíně v konečném důsledku významně pomoct.
Záchranný kruh nebožtíkům
Zatímco někdy, například u vážných nehod, je smrt jasně vymezeným okamžikem, existuje řada případů, kdy jasné dělení přestává platit. Řada pacientů se například nachází se ve stavu komatu blízkému mozkové smrti – tedy vymizení mozkových funkcí včetně těch u mozkového kmene - avšak ještě s občas měřitelnou mozkovou aktivitou. Zbylé orgány včetně srdce mohou dále pracovat, pacient je však odsouzen k dřívější či pozdější zástavě i zbytku tělesné činnosti. Definice mozkové smrti se v různých státech liší, právě na případy, které ještě vykazují nějakou činnost, se Bioquark chce zaměřit. Jak sám říká ředitel společnosti Ira Pastor, existuje mnoho "šedých zón".
Bioquark doufá, že "nevratnost" stavu podobných pacientů může být daná technickým pokrokem – stejně tak, jako dnes umíme při životě udržovat těžce raněné, kteří by sto let nazpět dávno zemřeli, si Bioquark slibuje svým projektem ReAnimation posunout hranice medicíny zase o kus dále. Způsobem k tomu má být náhrada "rozbitých částí" mozku – tedy například zavedení nových neuronů na místo těch starých. Bude rovněž nutné najít a otestovat způsob, jak nové neuronové sítě zavést do existujících a přežívajících mozkových synapsí.
Tým se zaměřuje především na vytvoření zázračného koktejlu bioaktivních molekul a mezenchymálních kmenových buněk využívaných při terapiích už víc jak deset let. Předběžně své náhražky vyzkoušeli na mozkově poškozených krysách - a dokázali jim skrze svou terapii vrátit motorické a kognitivní funkce. Klinické testy na lidech jsou pak na spadnutí. Ke svým plánům s ReAnimate již společnost ukecala etickou komisi jedné nemocnice - právě na její palbě proběhne první vlna klinických testů s dvacítkou mozkově mrtvých pacientů.
Problém kontinuity myšlení
Jenže již tady se objevuje první příslovečné "ale". Bioquark totiž, byť jde o americkou společnost z Philadelphie, musel k pokusům sehnat povolení "nemocnice Anupam" v Bhopalu ve střední Indii. Zahraniční umístění samo o sobě nemusí být nutně podzřelé, bližší náhled však Anupam Hospital identifikuje jako pracoviště, které nemá zrovna elitní pověst. Vlastně jde spíše o malý, třípatrový pečovatelský dům než nemocnici v našem pojetí. Z jedné strany sousedí s hotelovým barem a spíše než jako hi-endové středisko působí navýsost laciným dojmem. Jak zjistil the The Hindu, klinika využila díru v indických zákonech, v nichž chybí regulace zakazující eperimentování s mozkově mrtvými pacienty. Prestiži Bioquark takové zasazení test zrovna neprospívá a spíše se zdá, že než Bioquark našel dostatečně šílené doktory, musel hledat opravdu hodně dlouho.
Velkou neznámou je i otázka, zdali se podaří obnovit paměť pacientů. I když totiž vědci zvládnou oživení lidí v hlubokém koma na hranici mozkové smrti, výsledný jedinec může přijít o většinu své paměti, a tak i osobnosti a mentálních aktivit. De facto půjde o zcela nového jedince, který se může chovat jako malé dítě. Bioquark věří, že právě „bioaktivní komponenty“, především mikroRNA a specifické proteiny jménem, mohou přeprogramovat poškozené buňky a snad i obnovit původní paměti. I to je však spíše dlouhodobým cílem – momentálně půjde především o obnovení základních mozkových funkcí, nikoliv kompletní záchranu jedince.
Je tak dost dobře možné, že Bioquark uspěje s oživením mozků, avšak prozatím lze s úspěchem pochybovat, že zároveň obnoví i jejich původní já. Klinické testy, jakkoliv mají poněkud pochybný charakter, přesto mohou být v konečném důsledku velmi podstatné. Bioquark se totiž pustil na velmi tenký, velmi experimentální led. I pokud selže, data mohou přinést užitečné poznání do šedé zóny mozkové smrti, ale i přijít s nápady na nové terapie pacientů s Alzheimerovou či Parkinsonovou poruchou. V dobré i ve zlém tak rozhodně platí, že Bioquark je tak trochu moderním doktorem Frankensteinem - jak už to však v experimentální medicíně bývá, jeho poznání přesto může nakonec zachraňovat životy.
Ladislav Loukota