Proč žijí lidé s hodně přáteli déle než osamělí? Vysvětleno!
Lékařská věda to ví už několik desítek let a je to potvrzeno celou řadou solidních studií: lidé, kteří žijí bohatým společenským životem, se dožívají vyššího věku než osamělí lidé.
Čím to? Logicky se nabízí psychologická stránka věci: kamarádi jsou bezva, pomáhají zvládat složité životní situace a zejména psychická stránka lidské blízkosti je jeden z nejlepších léků na trable. Ale to nevysvětluje případy lidí, kteří jsou osamělí dobrovolně, lidskou společnost úmyslně nevyhledávají a jsou ve své samotě spokojení…
S možným vysvětlením lékařské hádanky přišli nečekaně primátologové, kteří studovali chování šimpanzů. Souvisí to totiž celé se střevy… Vědci zjistili, že u šimpanzích tlup platí přímá úměra mezi bohatým sociálním životem a bohatstvím bakterií, jež žijí v šimpanzím zažívacím traktu.
Článek, který tento objev popisuje, vyšel v časopise Science Advances na začátku týdne. Podobnost mezi šimpanzi a lidmi je natolik velká, že vědci nemohou ignorovat, jak moc se nás to může týkat. Pokud totiž stejné pravidlo platí také u lidí, pomůže to lékařům lépe pochopit vztah mezi ekosystémem mikrobů v našich útrobách a dlouhověkostí.
Biologové pro tuto práci studovali komunitu 40 šimpanzů žijících v tanzanském národním parku Gombe po dobu osmi let. Polovinu života, tedy celou dobu sucha, stráví osamělí, ale v době dešťů se spojují s ostatními a tvoří větší celky – společně pak hledají potravu. Vědci studovali nejen toto sociální chování, ale pečlivě sbírali po celou dobu výkaly šimpanzů a analyzovali je.
Výsledek už asi sami tušíte: v době, kterou šimpanzi trávili společně, obsahovaly jejich výkaly větší diverzitu bakterií; přitom ale žádná bakterie netvořila velké, problémové množství. Družením se s ostatními si zjevně šimpanzi předávají bakteriální kolonie podobně, jako to dělají šimpanzí samice s jejich mláďaty.
Na mikrobiální pestrost měla vliv nejen podobná strava šimpanzů, ale také řada socializačních činností, jako je čištění srsti nebo koulování se výkaly…
Co s tím?
Tým by teď rád prověřil, jestli něco podobného funguje i u lidí. Pokud je to pravda, pak by se mohlo podařit odhalit i mnoho příčin doposud ne úplně pochopených nemocí – jako je například Crohnova choroba…