Proč měli muži ještě nedávno mnohem větší a silnější pravou ruku – a ženy ne?
Proč měli muži ještě nedávno mnohem větší a silnější pravou ruku – a ženy ne?
Asymetrie neboli nesouměrnost v užívání horních končetin je dnes u mužů i u žen podobná. V minulosti tomu však tak nebylo. Vědci odhalili, že vývoj u mužů a žen byl v posledních 30 000 letech odlišný a byl ovlivňován i dělbou práce. Mezinárodní tým, ve kterém byl i tým antropologa Vladimíra Sládka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, zkoumal téměř tři tisíce kosterních pozůstatků – pažních kostí mužů i žen z pravěku z celé Evropy, řekl Sládek.
Právě do pažních kostí se zapisuje, jak se horní končetina používá. Při výzkumu se zaměřili na široké období – od časného paleolitu přes neolit, historickou dobu až téměř po současnost.
Důkazy v kostech
"Projeli jsme spoustu muzeí od Skandinávie, po Itálii, Anglii, Francii. Je to soubor z celé Evropy a pokrývá to, co bylo v průběhu 30 tisíc let v oblasti k dispozici. Výsledky jsou důležité. Poprvé nám to dává zprávu o celé Evropě a vývoji lidí," řekl Sládek z katedry antropologie a genetiky člověka.
Na výzkumu vědci pracují už deset let. Tato část projektu se ale zaměřovala jen na horní končetinu a pažní kost, která je ideální na ukázku změn manipulativního chování. "Zkoumali jsme, jak lidé začlenili pravou končetinu do své každodenní činnosti, třeba do přípravy stravy nebo práce s nástroji," vysvětlil.
Změny ve využívání horní končetiny u mužů byly způsobeny především proměnami v typu kořisti a na ni navázanými loveckými technikami. Přestávali lovit velká zvířata (mamuty, nosorožce, pratury) a zaměřili se na menší (králíci, ryby). Postupně začal převažovat "lov na dálku" díky loveckým nástrojům – luku, vrhačům a harpunám. U mužů se to podle Sládka projevilo tak, že se postupně snižovala asymetrie pravé strany. I když se asymetrie snížila, tak u mužů zůstala pravá končetina o něco silnější i s nástupem zemědělství.
Dva odlišné světy...
Ženy posledních lovců a sběračů se soustředily především na sběr, avšak s nástupem zemědělství se jejich role změnila. "U žen jsme zjistili, že s nástupem zemědělství dramaticky poklesla asymetrie pažních kostí až k nule, a to napříč celou Evropou. Byla to příprava stravy a mletí obilí, které jejich horní končetinu nejvíce ovlivnily," uvedl Sládek.
"Je to vůbec poprvé a v evoluci člověka něco výjimečného, aby po tak dlouhé období tak velká část kontinentu byla osídlena ženami, které měly pravou a levou končetinu stejně silnou a stejně zapojenou v práci," zdůraznil.
Asymetrie se podle Sládka později mění s nástupem složitějších zemědělských technik, jako třeba změn přípravy mouky v době železné. Nesouměrnost končetin se u žen proto opět vrátila ve prospěch pravé strany a zůstala podobná až do současnosti. "Zajímavé ale je, že jsou si muži a ženy v globálním pohledu v asymetrii horních končetin nyní mnohem podobnější, než tomu bylo u lovců a sběračů. U lovců byl rozdíl mezi muži a ženami mnohem větší," dodal.
ČTK