10 největších archeologických objevů roku: je mezi nimi i jeden český!
Čeští egyptologové jsou naprostá špička!
Mezi deset největších archeologických objevů roku 2015 zařadil odborný internetový časopis HeritageDaily i jeden objev českých vědců. Pro české egyptology to byl další z řady významných objevů v pyramidové nekropoli v Abúsíru, kde Český egyptologický ústav provádí výzkum už přes půlstoletí.
1) V lednu bylo oznámeno, že čeští archeologové našli v egyptském Abúsíru jihozápadně od Káhiry hrobku dosud neznámé faraonovy ženy, kterou identifikovali jako královnu Chentkaus III. Byla zřejmě manželkou faraona Raneferefa, který vládl v době páté dynastie, zhruba před 4500 lety.
2) Možná největší zachovalý prehistorický objekt v Británii objevil letos tým vědců z Británie a Rakouska. Na historickém místě Durrington Walls, které leží asi 1,3 kilometru od známé megalitické stavby Stonehenge v jižní Anglii, našli pod zemí asi stovku kamenů starých zhruba 4500 let. Podle vědců byly původně vysoké asi 4,5 metru. Objekt neoficiálně nazvali "superhenge", protože je pětkrát rozlehlejší než Stonehenge.
3) Na skotském souostroví Orkneje byly letos nalezeny zbytky třiceti budov z doby mezi 4000 a 1000 let před naším letopočtem. Jedna z nich byla podle vědců zřejmě používána jako sauna, zřejmě ale nikoli pro relaxaci jako dnes, nýbrž pro rituální účely.
4) V historickém francouzském regionu Champagne, který dal světu slavný šumivý nápoj, byla letos objevena hrobka keltského prince. Její stáří se odhaduje na asi 2500 let a objevena v ní byla řada artefaktů, které dostal zámožný šlechtic na svou posmrtnou cestu. Byla mezi nimi i velká bronzová zdobená nádoba, v níž se během slavností uchovávalo víno.
5) Izraelští archeologové letos v Jeruzalémě našli asi 2000 let staré zbytky masivního opevnění, o nichž se domnívají, že byly součástí pevnosti Akra. Její přesné umístění dosud historikové neznali. Dalším významným archeologickým objevem tohoto roku je nález zbytků opevnění a vstupní brány do biblického města Gat, domova Goliáše, ve střední části Izraele.
6) Archeologickým objevem roku 2015 je podle časopisu HeritageDaily také identifikace 24 nových obrazců na peruánské planině Nazca, která je světově proslulá obrovskými liniemi a obrazy rostlin a zvířat. Ty jsou plně viditelné jen z velké výšky, což přispělo ke vzniku teorií o spojení jejich autorů s mimozemskou civilizací. Jejich stáří se odhaduje na 2500 let.
7) Objev vědců v severozápadní Keni, o němž informoval časopis Nature letos v květnu, by prý mohl změnit náhled na vývoj celého lidského druhu. U břehů keňského jezera Turkana byly nalezeny kamenné nástroje staré 3,3 milionu let, tedy z doby před výskytem prvního přímého předka moderního člověka. Vzdálenější příbuzní lidí, například australopitéci, byli tak zřejmě mnohem inteligentnější, než se věda dosud domnívala.
8) Archeologové z několika britských univerzit zjistili, že na území dnešní Británie nebyla v době bronzové ničím neobvyklým mumifikace. Mezi archeologické objevy roku zařadil časopis HeritageDaily i vyzdvižení trosek stíhacího letounu Spitfire, který byl sestřelen v bitvě o Británii v roce 1940. Nález byl součástí projektu, který pomáhá zraněným vojákům zapojit se zpátky do běžného života.
ČTK