Ivermektin proti covidu zřejmě skutečně pomáhá, v Česku ale fungovat nebude
Podrobná analýza 30 studií o ivermektinu přišla se zajímavou teorií, která vysvětluje neúčinnost léku proti covidu v řadě zemí.
Ivermektin je pravděpodobně jedním z nejdiskutovanějších léků poslední doby. Někteří by za jeho účinnost proti onemocnění covid-19 dali klidně ruku do ohně, někteří se mu naopak vysmívají jako medicínské zbrani lidí, kteří ve snaze nepodporovat farmaceutický průmysl skupují ve velkém odčervovací přípravek pro ovce.
Lék, který je v humánní medicíně původně indikován jako velmi účinný a bezpečný přípravek proti parazitům, sice kvůli použití proti covidu prošel desítkami studií, vědecká obec jim ale přikládá pramalý význam. Na první pohled úspěšné výzkumy se totiž z valné většiny ukázaly jako zmanipulované, nepřesné, neprůkazné nebo nesly závažné chyby.
Americký vědecký blogger Scott Alexander se do ověřování zmíněných studií pustil znovu, a ačkoli většina z nich kritérii, která by měla průkazná vědecká práce splňovat, skutečně neprošla, hrstka těch nejslibnějších na nějakou menší účinnost Ivermektinu ukazuje. Měly ale společného jmenovatele a závěry, které z toho logicky vyplývají, možná změní všechno, o čem se v souvislostech mezi Ivermektinem a covidem hovoří.
čorvi 4 Zdroj: iStock
Vše záleží na červech
Studie, které se dají považovat za regulérní a v nichž vyšel Ivermektin alespoň trochu pozitivně, totiž všechny pocházejí ze zemí, v nichž se to jen hemží hlísticemi a dalšími lidskými parazity, třeba z Indie nebo Kolumbie. Na tuhle souvislost už upozorňovalo několik lékařů, třeba David Boulware, žádný z nich se ale analýze výzkumů nevěnoval tak dopodrobna. Hlístice, škrkavky, měchovci, motolice a další druhy červů podle odborníků v těchto oblastech trápí čtvrtinu až polovinu obyvatelstva rozvojového světa.
Zároveň také už díky staršímu výzkumu víme, že onemocnění parazitickými červy zhoršuje prognózu při onemocnění virem SARS-CoV-2. Důvodem je, že tito paraziti umí utlumit obranyschopnost hostitele; zkrátka potřebují zařídit, aby s nimi tělo nebojovalo. „Imunitní systém v takových případech pak nedokáže účinně reagovat ani na virus. Vakcíny budou u těchto pacientů taktéž méně účinné,“ tvrdí například autoři jednoho z výzkumů.
čorvi 2 Zdroj: iStock
A navíc, jak koneckonců tvrdí i Světová zdravotnická organizace, pokud při onemocnění covidem-19 dostanete kortikoidy nebo jiná imunosupresiva, která se při těžším průběhu často indikují, a zároveň máte v těle tyto parazity, mohou se v těle naopak přemnožit a vytvořit další a velmi nebezpečný problém. Na parazity se přitom pacienti rutinně netestují, takže lékaři nemusejí vůbec vědět, že je nemocný má.
Třetím střípkem do této skládačky je právě Ivermektin, který se při léčbě začervených pacientů s covidem-19 ukázal jako bezpečnou a účinnou volbou. Až na jisté kontraindikace, kterými jsou třeba těhotenství nebo loaóza.
Co z toho vyplývá?
Závěr, který z těchto zjištění vyplývá, je, že Ivermektin proti covidu funguje, protože zničí červy, kteří nemoc komplikují. Tím dá pacientovi lepší šanci onemocnění zvládnout. Vysvětlovalo by to jak zanedbatelně pozitivní výsledky v porovnání s kontrolní skupinou, tak to, proč v zemích, kde se lidští parazité skoro nevyskytují, žádnou klinickou účinnost léku nezaznamenali. Pokud se tahle celkem logická pointa potvrdí v dalších výzkumech, bude to nejen znamenat, že se spletli jak zastánci, tak odpůrci Ivermektinu, ale také možná zásadní pomoc pro mnoho pacientů z rozvojových oblastí.
Zdroj: Alexander Scott, Ivermectin: Much More Than You Wanted To Know