Proč fotbaloví bafuňáři nechtějí pustit techniku do fotbalu?
Fotbal je sportem, který táhne masy. Ale už dávno není jen v rukou trenérů či nohách sportovců.
O fotbalu jako o spouštěči násilného jednání fanoušků jsme už psali několikrát. Tentokrát se pojďme podívat na technologii fotbalového umění.
Botbalový Xbox
Základem rozborů pohybu nohy je snímač ne nepodobný, tomu, jenž je zabudován v herním Xboxu. Ten analyzuje pohyb nohou, rychlost, úhel. Vědecky se pak dá spočítat a následně určit ideální polohu nohy při kontaktu s míčem. Znáte to – občas rána prostě „nesedne“.
Aplikace na jemné přihrávky
Takzvané driblování nohami vám pomůže vylepšit obyčejný mobilní telefon s vychytanou aplikací. Kamera v telefonu sleduje pohyb nohou a zároveň se na displeji zobrazují „kužely“ mezi nimiž máte driblovat. Následně se vyhodnocuje úspěšnost, tedy rychlost, přesnost atd. I tady platí, že trénování nese výsledky, které se pak dají zúročit při ostrém zápase.
Gól, který nepadl
Fotbalisté se dlouho bránili přijmout tzv. sokolí oko, které jasně vyhodnotí, zdali gól padl či se jen rotující míč odrazil na brankové čáře a vrátil se zpět do hry. Lidské oko je sice geniální orgán, ale ne vždy vidí vše… a navíc je v hlavě, která může být ochotná gól nevidět či neuznat. Dne 27. března 2004 se hrál zápas mezi Synotem a Spartou. O přestávce, když Synot vedl 1:0, odešel pomezní sudí Stanislav Hruška do kabiny rozhodčích. V té době už byl v hledáčku policie a netuše, že je odposloucháván, souhlasil, že za úplatek 175 000 korun pomůže udržet stav zápas takový, aby Synot zvítězil. Povedlo se – západ skončil 2:0. Slang fotbalových bafuňářů se zachoval v odposleších a poskytl základ rozhlasové hře Ivánku kamaráde. „Jardo, zdá se mi, že černoprdelník tlačí káru Spartě. Chtělo by to tam skočit za ním dolů a pocentrovat to," zaznělo v odposleších. I to je důvodem, proč nasadit buď „sokolí oko“, nebo systém GoalRef sledující míč a brankovou čáru pomocí nízkofrekvenčního magnetického pole, přičemž nejen na břevně, ale i v samotném balonu jsou umístěná čidla. To se totiž uplatit nedá. Sokolí oko se skládá z několika vysokofrekvenčních kamer sledujících branku z různých úhlů, takže se dá gólová situace výborně porovnat a zhodnotit.
Fotbalový Big Brother
Při sporných situacích si může rozhodčí vybrat několik možností, podle nichž se zachová. Kamery totiž sledují hru z mnoha úhlů a nerozhodný rozhodčí se může rozhodnout podle záznamu, a to buď že se na něj osobně zajde podívat (přeruší hru), nebo poslechne radu do sluchátka od člověka, který kamerové záznamy sleduje.
Telstar 18, Brazzuca, Jabulani
Na první pohled to vypadá, že balon je kulatý a nic moc se na něm vylepšit nedá. I tady se pokrok nezastavil. Adidas vyrobil míč, který uměl měnit trajektorii letu, poslední míč jménem Telstar 18 navazoval jménem na první míč, který byl designován tak, aby vynikl na černobílých obrazovkách a měl se proto stát „televizní hvězdou". Míč obsahuje NFC čip umožňující fanouškům interakci s míčem pomocí chytrého telefonu. Brazzuca a Jabulani jsou názvy míčů používané v minulých mistrovstvích.
Text: Topi Pigula