Jak se zrodil ikonický účes princezny Leiy? Star Wars se inspirovaly v různých koutech světa
Slavný účes princezny Leiy Organy ze série Star Wars zná pravděpodobně každý. Věděli jste ale, že má tato vlasová kreace reálný historický základ?
Leia Organa patří mezi nezapomenutelné postavy legendární filmové ságy Star Wars nejen díky úchvatné Carrie Fisher, ale i množství unikátních kostýmů a vlasových kreací. Ačkoli drzá princezna a nebojácná vůdkyně Povstalecké aliance ve filmech zaujala nošením elegantní bílé róby, válečné uniformy i bronzovými plavkami, pro podstatnou část diváků je ikonickým hlavně její účes z filmu Nová naděje z roku 1977 v podobě dvou placatých drdolů po stranách hlavy, které připomínají skořicové šneky. Možná vás překvapí, že tento účes nevznikl ve fantazii amerických filmařů, neboť ti se inspirovali v sousedním Mexiku.
Inspirace u mexické revolucionářky
Podle Brandona Alingera, který stojí za většinou kostýmů v původní trilogii, se postranní drdoly v žádném z původních konceptů neobjevují. George Lucas ale v jednom z mnoha rozhovorů uvedl, že postavu Leiy inspirovaly mexické revolucionářky.
Las Soldaderas nebo také Las Adelitas byly neuvěřitelně odvážné ženy, bez nichž by revolucionářští vůdci jako Francisco Madero nebo Pancho Villa ani celá dvacetiletá Mexická revoluce neměli šanci na úspěch. Během vzpoury proti autoritářskému režimu diktátora Porfiria Díaze, která začala roku 1910, Solderadas rebely živily, šatily, léčily, pracovaly pro ně a přinášely neskutečné oběti. Není divu, že Lucase fascinovaly a rozhodl se jim postavu Leiy připodobnit. „George nechtěl dámu v nesnázích, nechtěl stereotypní princeznu. Chtěl bojovnici, někoho, kdo bude nezávislý,“ vysvětlila Carrie Fisher novinářům po premiéře Nové naděje v roce 1977.
Účes silné a nezávislé ženy
Na mexické revolucionářky tohle přirovnání dokonale sedí. Účes, který se fanouškům ságy tolik vtiskl do paměti, pro ně ale vyloženě typický není. Solderadas nosily dlouhé sukně a pásy s municí zkřížené na hrudi, vlasy však měly často skryté pod klobouky, šátky nebo spletené do copů. Přesto lze nalézt výjimky.
Jednou z nich byla například velitelka Clara de la Rocha. Na jedné z jejích slavných fotografií si legendárního účesu můžete všimnout na první pohled.
Turns out Princess Leia's famous hair style was inspired by the women who fought in the Mexican Revolution (1910-1920). pic.twitter.com/4uhtSnr0Lk
— Jonathan McIntosh (@radicalbytes) December 29, 2016
Kulturní dědictví
I Clara de la Rocha ovšem čerpala inspiraci v historii. Dobře zdokumentované jsou podobné vlasové úpravy například u severoamerických indiánek kmene Hopi, které si vlasy rozdělovaly pěšinkou na dvě půlky a po stranách si jimi obtáčely dřívka ohnutá do tvaru kulatějšího písmene U.
„Tento účes popularizovaly fotografie z 20. let 20. století,“ uvádí expertka na historickou módu Kendra Van Cleave. „To je také období, kdy ženy na západní polokouli začaly otřásat tradičními genderovými rolemi. Američanky získaly volební právo, mohly konečně také začít volně studovat a pracovat. Mnoho volnomyšlenkářek a feministek si proto oblíbilo etnickou módu, demonstrovaly tak svou odlišnost.“
Noblewoman from the Khalka people of Mongolia, circa 1908. And Amidala princess... #StarsInspirations pic.twitter.com/KCsYGNsVf3
— Atacart (@AtacArt) February 23, 2015
Leia se neinspirovala sama
Filmová série Star Wars se historií inspirovala velice často, když na ni měla velký vliv mimo jiné asijská kultura. Kupříkladu ikonická přilba Darth Vadera vychází z pokrývek hlavy samurajů. Zcela unikátní je pak sbírka kostýmů pro postavu královny Amidaly, matky princezny Leiy, kterou ztvárnila herečka Natalie Portman. Ta během celé trilogie z let 1999–2005 vystřídala celkem 61 úchvatných kostýmů, které našly inspiraci v dochovaných historických šatech z různých koutů světa, například Ruska nebo Mongolska.