5. prosince 2017 10:07

Přehled nejdůležitějších událostí ve vědě v roce 2017

Věda posouvá náš svět dopředu. Díky ní žijeme déle, lépe a někdy i ve větším ohrožení. Nabízíme souhrn toho nejzajímavějšího, co se ve vědě během roku 2017 událo.

LEDEN:

16. - Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Eugene Cernan, poslední člověk, který vstoupil na povrch Měsíce.

31. - Údajně nejstaršího předchůdce člověka objevili vědci v Číně. Jednalo se o miniaturní stvoření o velikosti jednoho milimetru zvané saccorhytus, které žilo před 540 miliony let.

ÚNOR:

4. - Týmu odborníků se podařilo po dvouletém výzkumu získat mitochondriální DNA spisovatelky Boženy Němcové, mohlo by to pomoci při vyjasnění jejího původu.

22. - Astronomové objevili ve vzdálenosti 40 světelných let od Země unikátní soustavu se sedmi planetami, z nichž tři leží v takzvané obyvatelné zóně.

BŘEZEN:

1. - Vědci objevili zkamenělé mikroorganismy, které podle nich mohou patřit k vůbec nejstarším formám života na planetě Zemi. Fosilie, které našli v nerostu starém přibližně čtyři miliardy let, mají rysy podobné s mnohem později vyvinutými mikroby.

14. - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd ČR. Dvaašedesátiletá bioložka ve funkci nahradila Jiřího Drahoše.

22. - Vědci v aktuálním vydání časopisu Nature zpochybnili více než 100 let trvající genealogický strom dinosaurů. Tito živočichové z druhohor dominovali živočišné říši přes 130 milionů let.

30. - Ve věku 83 let zemřel chirurg Vladimír Kočandrle. V roce 1984 vedl tým, který jako první v tehdejším Československu provedl úspěšnou transplantaci srdce.

DUBEN:

14. - Saturnský měsíc Enceladus splňuje všechny podmínky pro existenci života. V aktuálním vydání odborného magazínu Science to tvrdí vědci, kteří se podílejí na výzkumné misi Cassini amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

25. - Vědci ve Spojených státech vyvinuli mimotělní podpůrné zařízení, které svou funkcí nahrazuje dělohu a placentu, což by mohlo výrazně zvýšit šanci na přežití dětí narozených dlouho před termínem.

KVĚTEN:

16. - Nedaleko jordánské metropole se otevřelo vědecké středisko SESAME s prvním synchrotronovým urychlovačem částic na Blízkém východě.

26. - V Chile byla zahájena stavba Evropského extrémně velkého dalekohledu (E-ELT), který se má stát největším optickým teleskopem na světě.

ČERVEN:

5. - Indie za pomoci své nejmohutnější, šestitunové nosné rakety vypustila na oběžnou dráhu třítunový komunikační satelit.

7. - Bylo oznámeno, že fosilie člověka druhu Homo sapiens, které byly nalezeny v roce 2004 v Maroku v lokalitě Džabál Irhúd, jsou staré nejméně 300.000 let (jednalo se o 22 zkamenělých pozůstatků kostí, lebek, čelistí a zubů, které pocházely z nejméně pěti lidí). Byly tak o 100.000 let starší než dosud známé nejstarší kosti člověka známé jako Omo I a Omo II z etiopské lokality Omo Kibish, jejichž stáří bylo 16. února 2005 odhadováno na 195.000 let.

20. - Vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevil mimo naši sluneční soustavu deset nových planet, které podle něj mají vhodnou velikost i teplotu na to, aby se na nich nacházel život.

23. - Indická raketa PSLV-C38 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země první českou technologickou nanodružici VZLUSAT-1.

ČERVENEC:

6. - Vědci pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC), který je nejvýkonnějším na světě, ohlásili nález nové subatomární částice (typ baryonu), od níž si slibují lepší pochopení soudržnosti hmoty.

12. - Od šelfového ledovce na západě Antarktidy se odlomila kra, jejíž rozloha se pohybuje kolem 5800 kilometrů čtverečních.

13. - Čínští vědci poprvé přenesli pomocí takzvané kvantové teleportace stav částice z povrchu Země na oběžnou dráhu.

SRPEN:

2. - Vědci z amerického Oregonu poprvé úspěšně pozměnili "špatný" gen v lidském embryu, jehož vada vyvolává srdeční selhání ohrožující život.

ZÁŘÍ:

1. - Největší rentgenový laser na volných elektronech na světě byl otevřen v Hamburku.

15. - V Saturnu zanikla americká sonda Cassini, která vzlétla k této planetě 15. října 1997.

ŘÍJEN:

2. - Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young. Oceněni byli za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů.

3. - Nobelovu cenu za fyziku získala trojice Američanů Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru.

4. - Nobelovu cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie.

16. - Teleskopy Evropské jižní observatoře (ESO) v Chile detekovaly první optický protějšek zdroje gravitačních vln.

20. - Některé typy non-Hodgkinových lymfomů lze v USA nově léčit genovou terapií, která upravuje buňky pacientova imunitního systému tak, aby útočily na nakaženou část organismu.

31. - Vědci objevili u vzdálené trpasličí hvězdy obří planetu, která by podle teorie formování planet neměla existovat.

LISTOPAD:

2. - Čestnou medaili Bernarda Bolzana za přínos v matematických vědách dostal americký matematik Samuel Buss.

13. - Vědci ve Spojených státech se v rámci léčebné terapie vůbec poprvé přímo v lidském těle pokusili pomocí metody CRISPR upravit gen, aby trvale změnili vybranou část DNA pacienta. Prvním člověkem, který metodu podstoupil, byl 44letý Brian Madeux, který trpí Hunterovým syndromem.

21. - Astronomové potvrdili, že záhadné vesmírné těleso 1I/2017 U1 (nebo také Oumuamua), které 14. října minulo Zemi ve vzdálenosti kolem 24 milionů kilometrů, skutečně pochází z jiné sluneční soustavy.

PROSINEC

3. - Ocenění Česká hlava získali letos badatelé, kteří se věnují nemoci včel, zkoumání magnetických látek a také úpravám proteinů. Kromě toho porota ocenila i ocelářskou firmu vyvíjející povlaky materiálů. Národní cenu vlády získal archeolog Petr Sommer, který se zabývá středověkem a církevní archeologií.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom