Přátelé jsou lepší než drogy: Čím víc jich lidé mají, tím jsou úspěšnější, popisuje studie
Přátelé jsou nad zlato – a to doslova...
Přátelé působí jako přírodní morfin
Dobrovolníci, kteří při vědeckém experimentu delší dobu vydrželi bez problémů nepříjemnou situaci, se mohli pochlubit vyšším počtem přátelských vztahů. Přátelé nám totiž pomáhají snášet bolest a bojovat proti depresi. Jsou jakýmsi druhem přírodního morfinu. I když k takovému závěru můžeme dospět na základě zkušeností, má to i své vědecké odůvodnění, píše list Corriere della Sera.
Jestliže jsme obklopeni blízkými osobami, s nimiž nás váže silný citový vztah, stimuluje to na mozkové úrovni produkci endorfinů, látek, které bývají označovány jako hormon štěstí a které regulují náladu a účinkují jako přirozené prostředky proti bolesti. Experimentálně to potvrdil tým vědců vedený Katerinou Johnsonovou z Oxfordské univerzity, který zveřejnil výsledky své práce na stránkách časopisu Scientific Reports.
Při tomto experimentu vědci vyzvali několik dobrovolníků, aby vyplnili dotazník týkající se jejich sociálních vztahů (počet přátel a četnost setkávání s nimi) a dalších otázek životního stylu. Pak provedli test bolesti, který spočíval v tom, že pokusné osoby měly vydržet co nejdéle v nepříjemné a bolestivé pozici. Ukázalo se, že ti, kdo vydrželi déle, měli více přátel.
"Bylo by zajímavé zjistit, proč mají někteří lidé více přátel než jiní, a analyzovat případné neurobiologické mechanismy, které se na tom podílejí. Také další studie potvrzují, že množství a kvalita sociálních vztahů ovlivňují fyzické a duševní zdraví člověka a mohou být určujícím faktorem toho, jak dlouho žijeme," uvádí Johnsonová.
"Výsledky našeho experimentu jsou zajímavé i z toho důvodu, že nedávný výzkum naznačuje, že vyplavování endorfinů může být narušeno nemocemi, jako je deprese. To může vysvětlovat, proč osoby s depresemi mají často sociálně omezený život," dodává Johnsonová.
ČTK