POTVRZENO: Islámský stát krade a prodává památky do Evropy
Památky jsou byznys. A obchodníci z "Islámského státu" to vědí.
O radikálech ze samozvaného Islámského státu (IS) se ví, že ničí historické artefakty v Iráku i Sýrii. Jednou z nejpodrobněji popsaných destrukcí je ta v syrské Palmýře. Ve skutečnosti ale IS zničí jen malou část historických skvostů, většinu totiž ukradne a snaží se zpeněžit. Podobně jako artefakty ukradené v Iráku po pádu tamního prezidenta Saddáma Husajna skončí mnoho předmětů, které ukradnou bojovníci IS, ve starožitnictvích jeruzalémského Starého Města nebo jinde v Izraeli, napsal izraelský list Haarec.
Na jednom videu, které IS natočil v Palmýře, je vidět dvě sochy, jež se radikálové chystali zničit. Jenomže už za měsíc tyto sochy zachytily turecké úřady na hranici při pokusu vyvézt je ze Sýrie. Další palmýrské památky zadržely syrské úřady ještě na území Sýrie.
O zpeněžování vzácných historických předmětů, které IS ukradl, napsal podrobnou zprávu zástupce ředitele izraelské agentury pro památky (IAA) Ejtan Klein. Pozornost se hodně věnuje satelitním snímkům z velkých nalezišť v Sýrii a v Iráku, lidé z IS ale systematicky vykrádají i mnoho dalších míst. Šest měsíců po obsazení syrské oblasti, v níž se nacházejí starověká města Mari a Dura Európos, což jsou významné archeologické lokality, snímky ukázaly, že jsou naleziště pokrytá jámami. Bojovníci IS v nich pátrali po předmětech, které by mohli zpeněžit. Klein tvrdí, že podobná situace je i jinde.
Takzvaný Islámský stát provádí jednu z nejrozsáhlejších a nejúspěšnějších loupeží historických předmětů všech dob, takže ovlivní globální trh se starožitnostmi po mnoho let, ne-li desetiletí. "Mají v rukou ohromné území, na němž se rozkládalo obchodní centrum, kolébka kultury. Okamžitě pochopili, jaký to má význam, a chtěli Západ zasáhnout tím, že ta místa zničí. Primárně jich ale využili k financování," řekl Klein. Fotografie ukazují, že naleziště v oblastech, která má pod kontrolou syrská vláda, zůstala nepoškozená.
Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) odhaduje, že IS si obchody se starožitnostmi přišel na více než 200 milionů dolarů (4,8 miliardy Kč). Čeká se na to, až se lup objeví na trhu. Interpol zaznamenal, že se IS snažil předměty prodat přes eBay nebo na sociálních sítích a postaral se o zavření těchto cest.
Klein se domnívá, že má IS problémy dostat předměty ven ze Sýrie na západní trhy. "Některé předměty jsou prodávány na východě přes Irák, Afghánistán, dokonce i přes Thajsko a Hongkong. Mnozí zjevně čekají na odklon k jinému konfliktu, až pozornost nebude soustředěna na ně, a pak je vyvezou," řekl.
Když se Interpol a UNESCO před půl rokem dohodly na společné operaci, aby zabavily předměty ukradené v Iráku, Izrael se připojil a inspektoři IAA prohledávali obchody na Starém Městě i jinde. Zabavili stovky předmětů, mezi nimi hliněné tabulky s klínovými nápisy, sošky či misky používané k zaříkávání. Soudy potvrdily konfiskaci ve prospěch státu a Klein řekl, že předměty budou vráceny irácké vládě.
Izrael byl díky svým shovívaným zákonům donedávna centrem mezinárodního obchodování s nelegálně získanými historickými předměty. V nedávné době ale pravidla zpřísnil a IAA doufá, že to obchody s kradenými památkami zkomplikuje.
ČTK