Islámský stát ničí dál – další asyrská památka zmizela v nenávratnu
Co nestihli archeologové prozkoumat, to Islámský stát vyplenil. Lidstvo přišlo o další nepoznané bohatství.
Radikálové z Islámského státu vyplenili archeologické naleziště Tall Adžádža na severovýchodě Sýrie. Měli ho v rukou dva roky a podle agentury AFP vnikli do ještě neprozkoumaných lokalit a poničili nebo odvezli předměty nedozírné hodnoty a poskytující svědectví o asyrské kultuře.
Z naleziště nacházejícího se na velkém pahorku ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od irácké hranice IS letos v únoru vytlačili bojovníci kurdských milicí. Reportér AFP, který místo navštívil, viděl prokopané tunely, zlomky rozbitých předmětů a velké jámy vyhloubené v zemi.
Místo bylo zkoumáno od 19. století a to, co se při oficiálních vykopávkách našlo, bylo dovezeno do muzeí v Sýrii a v cizině. Pod pahorkem ale zůstalo množství neprozkoumaných vrstev.
"Našli dosud nevyzvednuté předměty, sochy, sloupy. Přišli jsme o mnoho věcí," řekl k aktivitám IS Maamún Abdalkarím, který řídí syrské oddělení památek a muzeí. Ředitel památkového úřadu z provincie Hasaká, v níž místo leží, Chálid Ahma řekl, že IS "zničil nebo vyplenil více než 40 procent naleziště Tall Adžádža". "Hloubením tunelů byly zničeny cenné archeologické vrstvy", které jsou svědectvím o ekonomické, sociální a politické situaci té dávné doby, dodal.
Snímky, zachycující členy IS při ničení cenných památek v Iráku a Sýrii se začaly objevovat v roce 2014, kdy tato skupina obsadila části Iráku a Sýrie. "S pomocí buldozerů ti barbaři zničili celé stránky dějin Mezopotámie. Za dva tři měsíce přivedli vniveč to, co potřebovalo 50 let archeologického průzkumu," řekl Abdalkarím.
Na internetu kolují snímky předmětů poničených v Tall Adžádži – jsou mezi nimi fresky s klínovými nápisy, okřídlení lvi a sochy mytologických bytostí lamassu s lidskou hlavou, tělem býka či lva a orlími křídly, které měly chránit proti nepříteli.
Asýrie, jejíž hlavní město Ninive leží v dnešním Iráku, byla mocná říše na severu Mezopotámie. Je spojována s uměleckými předměty velké hodnoty, například basreliéfy s výjevy z bitev.
Chálid, který je obyvatelem Hasaky, řekl, že IS si na historickém pahorku zřídil vojenskou zónu, do níž nikoho bez zvláštního povolení nepouštěl. "Přišly sem hordy ozbrojených mužů v doprovodu pašeráků historických předmětů," sdělil AFP další obyvatel jménem abú Ibráhím.
Abdalkarím se domnívá, že mnoho památek se dostalo přes Turecko do Evropy, a informoval o tom Interpol.
IS za sebou zanechal podobnou spoušť také v Iráku, kde vyplenil starověkou Hatru a Nimrúd, i jinde v Sýrii. Mnohé z těchto míst jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Syrské úřady se snažily destrukci předejít a asi 300 000 předmětů a písemných památek přemístily ještě před začátkem bojů v daných lokalitách do bezpečí v Damašku. Abdlakarím ale tvrdí, že rabování pokračuje. "Naše historické dědictví krvácí," řekl.
ČTK