Pomlouvání prospívá zdraví, tvrdí vědci. Jak na to přišli?
Pomluvy jsou prospěšné a mohou nám pomoci žít déle, říkají vědci...
Hovořit o lidech za jejich zády nebývá považováno za nejpřijatelnější chování a je společností odsuzováno, je to ale věc, která nás odlišuje od zvířat, uvedli vědci. Díky klevetění a pomluvám totiž předáváme důležité informace o tom, komu věřit, a pomáhá nám to rovněž udržet pouto s rodinou a přáteli, napsal britský deník The Daily Telegraph.
Kvůli šíření klepů o ostatních bychom se prý neměli cítit vinni, ale měli bychom to přijmout jako základní součást lidského života, která nám dokonce může pomoci žít déle. "Nejdůležitější věcí, která zabraňuje umírání, je velikost vaší sociální sítě. Má mnohem větší vliv než cokoli jiného, kromě toho, když přestanete kouřit. Vaše sociální síť ovlivňuje vaše štěstí a pohodu," říká britský antropolog a evoluční psycholog Robin Dunbar z univerzity v Oxfordu. "Naším problémem je, jak si tyto sociální sítě udržet. Jazyk se vyvinul kvůli tomu, aby se tato sociální síť udržovala v chodu, díky němu jsme informovaní a vyprávění historek je důležité pro soudržnost celé komunity," dodává. Klevetění je podle něj jen povídání si s lidmi, díky kterému víme, co se děje ve světě, ve kterém žijeme.
Expertka na drby
Jennifer Coleová z univerzity v Manchesteru provedla několik experimentů, při kterých zjišťovala, co si lidé myslí o pomluvách. Odhalila, že lidé nedůvěřují těm, kteří příliš šíří drby, nicméně jsou rovněž na pozoru i před těmi, kteří naopak klevetí málo.
"Sociální vazby jsou velmi důležité. Proto dochází ke klepům," říká Coleová. "Víme, že tím narušujeme něčí soukromí a porušujeme zdvořilostní pravidla. Nicméně když lidé nedrbou vůbec, nemáme je rádi, jsme podezíraví. Dáváme přednost lidem, kteří klevetí aspoň trochu," dodává.
ČTK