Po kouření se hluchne, tvrdí britská studie. Je to možné?
Cigarety nejen zkreslují chuť a čich, ale působí i na náš další smysl: na sluch.Takže zakaz kouření je dobrá zpráva pro otolaryngology.
Tabák tedy významným způsobem přispívá k tomu, že ve světě obecně klesá schopnost slyšet. Tvrdí to vědci z Manchesterské univerzity, jejichž studii přinesl vědecký časopis JARO (Journal of the Association for Research in Otolaryngology).
Ať už jde o aktivní, či pasivní kuřáky, muži a ženy vystavení cigaretovému kouři vykazují v průměru o 30 procent vyšší riziko než nekuřáci, že přestanou slyšet.
165 000 testovaných na hluchotu
Vědci se opírali o sluchové testy u téměř 165 000 mužů a žen ve věku od 40 do 69 let, kteří byli reprezentativním vzorkem britské populace. Výsledky v rozsáhlé míře potvrdily dřívější studie a ukázaly, že hluchotou je postiženo v průměru 30 procent kuřáků. Vědci také zjistili, že mezi nebezpečím ztráty sluchu a množstvím cigaret je přímá souvislost.
Mnohem znepokojivější je však to, že vědci prokázali, jak je pasívní kouření téměř zrovna tak škodlivé, jako přímé holdování tabáku. U osob vystavených cigaretovému kouři dvě až devět hodin týdně nebezpečí hluchoty vzrostlo na 28 procent. Jestliže byli lidé vystaveni kouři více než deset hodin týdně, vzrostlo toto nebezpečí na 39 procent.
"Nebezpečí pasivního kouření je třeba podtrhnout v diskusích o zákazu kouření ve veřejných prostorech. Jestliže se nám podaří omezit pasivní kouření na minimum, měli bychom konstatovat pokles hluchoty mezi obyvatelstvem," řekl francouzskému deníku Le Figaro profesor Piers Dawes z Manchesterské univerzity, jenž byl hlavním autorem studie.
Studie neumožnila zjistit příčinu negativního působení tabáku na sluch, ale její autoři zdůrazňují, že podle jejích výsledků mají zřejmě produkty obsažené v cigaretě přímý toxický vliv na sluch. Připomínají také, že tabák působí na sluch nepřímo, prostřednictvím svých účinků na cévní systém. Nikotin obsažený v cigaretách je vazokonstrikční, tedy způsobuje stahování cév, a škodí tak prokrvování vnitřního ucha.
"Naše studie také ukazuje, že omezení kouření nebezpečí ztráty sluchu snižuje. Jestliže člověk přestane zcela kouřit, může toto nebezpečí dokonce eliminovat," dodává profesor Piers Dawes. Tato informace tedy může být pro kuřáky silnou motivací: nikdy není pozdě přestat!
ČTK