Kouření: jaké nejodpornější a nejpřekvapivější škody způsobuje?
Tento článek nemá být protikuřáckou propagandou. Má jen ukázat ty nejodpornější stránky kouření.
Každý tuší, že si kouřením cigaret nejspíš způsobí ošklivý kašel a taky že nebude moct při chůzi do schodů popadnout dech a že rakovina plic číhá někde v pozadí. Nejsou to ale jediné škody, které cigarety v těle páchají.
Nikotin způsobuje závislost, o tom nikdo nepochybuje. Stejně tak jako může odradit případného partnera nebo udělat hodně velký průvan v peněžence. A ačkoli rádi tvrdíme, že "zdraví je nejpřednější", v případě kuřáků to vypadá, že je to jen fráze. Závislost u nich jednoznačně vyhrává.
I když tedy patří k těm, které jsou dobře vidět. Pitva člověka, který celý život kouřil, dokazuje, že jeho plíce opravdu trpěly – tedy aspoň ve srovnání s těmi, které patřily nekuřákovi. Posuďte sami.
Stejně dobře viditelné jsou účinky kouření na ústní dutinu člověka. Samozřejmě kartáček, ústní voda a čištění mezizubních prostor leccos vylepší, ale nepočítejte s tím, že by se vliv dehtu a dalších látek na kvalitě chrupu a dásní neprojevil. Extrémní případy pak vypadají jako na třetí z těchto propagačních fotografií z cigaretových krabiček...
Pokud dojde na rakovinu, nemusí člověk vždy mít "neviditelný" nádor na plicích. Kouření zvyšuje i riziko rakoviny močového měchýře, děložního čípku, prsu, slinivky, žaludku, jícnu, ale také úst a krku. A takový nádor věru nebývá hezký na pohled, jak připomínají varování z Kanady.
I když ovšem nádor zůstane skryt v těle, poměrně často člověka zabije. A umírání na rakovinu také není nijak pěkné.
Jaký je váš názor na kouření v restauracích?
Kuřačky také musejí počítat se zvýšeným rizikem potratu nebo SIDS, kuřákům zase hrozí plešatost a impotence. Milovníci cigaret obou pohlaví pak musejí počítat s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění včetně infarktu, mrtvice (s rizikem retardace či ochrnutí), ale také třeba diabetické nohy (to jsou ty černé odumírající prstíky na snímku ze série brazilských varování).
Už méně se ale ví, že kuřáci mají oproti nekuřákům zvýšené riziko onemocnění autoimunitní chorobou lupus erythematosus. Kromě toho, že způsobuje záněty a bolesti v celém těle, může mít i velmi nepěkné kožní projevy (viz níže). Proti tomu takové revma, které rovněž je u kuřáků výrazně častější, je v podstatě dekorativní onemocnění.
U kuřáků také roste riziko oslepnutí (zejména kvůli degeneraci sítnice), častěji jim slábnou a lámou se kosti a cigarety přispívají i ke vzniku cukrovky. Z problémů řekněme "kosmetických" jistě stojí za to připomenout, že kuřáci mají často pálení žáhy, špatně spí a zplodiny se podepisují i na jejich vzhledu, jak dokládá tato srovnávací fotografie dvojčat (vlevo je nekuřačka, vpravo kuřačka).
Pokud vás ani tyto argumenty nepřesvědčí, abyste přestali kouřit, možná byste měli vědět, že ani s "relaxací" u cigarety to není tak žhavé. Úzkost a stres jsou totiž mnohem vzácnější u odnaučených kuřáků než u lidí, kteří se "uklidňují" retkem; a naopak ti, kteří odvyknou, zažívají častěji pocit štěstí.
Kladné účinky kouření
Rozhodně nechceme zastírat, že kouření má i pozitivní vliv, zejména na sociální úrovni. Velmi dobře pomáhá s navazováním nových kontaktů, cigareta umožňuje lidem trávit společně čas, který by jinak proseděli u počítače...