6. prosince 2017 11:55

Plast končí? Vědci ho chtějí nahradit uranem!

Žijeme v době plastové, ale to se může velmi rychle změnit – možná se blíží zlatý věk doby uranové.

Uran je schopen reakcí, které předtím nikdo nepovažoval za možné. Jde o takové reakce, které by mohly zcela změnit způsoby, jakými průmysl vyrábí sypké chemikálie, polymery – a také nová léčiva a především plastické hmoty. Tvrdí to vědci z Manchesterské univerzity, kteří uran a jeho vlastnosti dlouhodobě zkoumají.

Uranové novinky

Jak vědci uvedli v rozsáhlém článku v odborném časopise Nature Communications, uran je schopen reakcí, o nichž se vědci domnívali, že jsou výsadou takzvaných přechodných kovů, jako je rhodium a palladium. Díky tomu je uran schopen kombinovat to nejlepší ze dvou způsobů výroby nových materiálů a chemikálií.

Toto nejnovější zjištění zjednodušeně znamená, že v průmyslu působící vědci by nyní mohli být schopni vyvinout nové sloučeniny s vlastnostmi, které zatím nemohou být vyrobeny jiným způsobem.

Navíc uran má další obrovskou výhodu: patří mezi prvky, o nichž toho víme zdaleka nejvíce. Přestože si ho nejčastěji spojujeme s jadernými zbraněmi a také dalším využitím jaderné energie, nový objev naznačuje, že jeho další zcela neočekávané využití může být již na obzoru.

Léky z uranu?

Steve Liddle, profesor a současně vedoucí oddělení anorganické chemie v Manchesteru, který je hlavním autorem tohoto převratného objevu, popsal jeho význam takto: „Tento objev povede stoprocentně k monumentálním objevům, které by mohly zcela změnit způsob, jakým žijeme. Práce, které z tohoto objevu vzejdou, by opravdu mohly velmi brzy připravit cestu pro nové léky a také pro vytvoření skutečně biologicky odbouratelného tvrdého plastu.“

Tento vědec vidí v objevu skutečný přelom, který by mohl lidstvo zachránit před potenciální katastrofou, kterou pro nás neodbouratelný plast jinak bude nepochybně znamenat – již nyní se nachází na všech místech planety, včetně například dna Mariánského příkopu, Antarktidy nebo vrcholku Mount Everestu.

Je to srovnatelné s objevem displejů z tekutých krystalů, k němuž došlo 20 let předtím, než všem došlo, že by se taková technologie mohla dát použít v moderních počítačových displejích a televizorech.

Text: MK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský