Vaše sonda na balónku může obletět celou zeměkouli. Přihlaste se do soutěže o 25 000 korun!
Druhý ročník soutěže picoBalloon by neměl uniknout žádnému radioamatérovi.
Mají velikost poštovní známky a nese je balonek naplněný plynem, přesto mají šanci obletět planetu Zemi. Sondy z dílen radioamatérů a kutilů se znovu utkají v soutěži picoBalloon 2020, kterou pořádá brněnská hvězdárna. Konstruktéři sondy, která vydrží nejdéle v oblacích, získají 1000 eur (přibližně 25 000 korun).
Uzávěrka přihlášek je 19. února, startuje se 2. března z Kraví hory v Brně, oznámil novinářům ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.
S vypuštěnými sondami se už jejich konstruktéři neshledají, po dopadu většinou zůstanou v terénu. "Sondy se samozřejmě nenávratně zřítí k zemi. Občas bývají nalezeny, ale to je výjimečné. Celá sonda má však velikost poštovní známky a balonek je stejně veliký jako ten pouťový. Celkem přitom vypustíme nanejvýš 15 takových sond," řekl ČTK Dušek.
Už len necelé 2 týždne máte na to, aby ste sa príhlásili do ďalšieho ročníka PicoBalloon Challenge, ktorú pre vás...
Posted by SOSA - Slovak Organisation for Space Activities on Thursday, February 6, 2020
Cílem soutěže je motivovat a podnítit důmysl kutilů a radioamatérů. Sonda musí být natolik lehká, aby ji speciální fóliový balonek unesl, a zároveň tak odolná, že dokáže vysílat i za drsného počasí. Některé sondy mají šanci obletět i několikrát Zemi ve výšce osm až deset kilometrů.
První ročník byl zkušební, přesto se zúčastnilo deset týmů z Česka, Německa, Polska a Slovenska. Sedm jich úspěšně odstartovalo a jejich sondy vysílaly signál.
"Bohužel příroda byla nemilosrdná a sondy vletěly do bouřky nad Polskem," popsal Dušek. Nejlepší čas – sedm hodin, 51 minut a 44 vteřin – zaznamenala sonda Thomase Krahna a Svena Steudteho.
Zdroj: ČTK