Perseidy už jsou na obloze – a podmínky k jejich sledování panují ideální!
Meteorický roj Perseid bude největší v noci ze 12. na 13. srpna...
Nejvíce Perseidů v letošním roce spatří lidé příští týden v noci ze 12. na 13. srpna. Na obloze zejména tam, kde není ozářena pouličním osvětlením, mohou lidé mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní vidět průměrně 70 meteorů za hodinu. Maximum každoročního roje Perseid pak nastane v dopoledních hodinách ve čtvrtek 13. srpna.
Díky vhodné fázi Měsíce, který bude ve fázi jen den před novem, nebude noc v podstatě vůbec osvětlena ani měsíčním svitem, uvedl mluvčí Astronomického ústavu Pavel Suchan. Znovu budou mít Perseidy takto příznivé podmínky až v roce 2018.
Astronomové doporučují, aby si pozorovatelé našli vhodné místo daleko od měst s co nejlepším výhledem do všech stran. Nepotřebují žádný dalekohled. Meteory vylétají náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima. Úkaz je nejlepší pozorovat vleže, například ve spacáku nebo na lehátku. Může se podle vedoucího redaktora Astro.cz Petra Horálka i snadno vyfotografovat pomocí dlouhé expozice a širokoúhlým objektivem, například nějakou zrcadlovku.
Meteorický roj Perseid se jmenuje podle místa v souhvězdí, z něhož meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají. Znám je už 1757 let. Jsou to prachové částice, které na své dráze zanechala rozpadlá kometa Swift-Tuttle. Roj dostal název podle souhvězdí Persea, protože v tomto souhvězdí mají jeho meteory radiant, což je místo na obloze, odkud jakoby vylétají. V Česku se jim říká Slzy svatého Vavřince podle světce, který má svátek 10. srpna.
Když se dráha Země zkříží s dráhou komety, částečky kometárního prachu vletí vysokou rychlostí do zemské atmosféry, třením o vzduch se zahřívají a vzplanou. Tak vznikají jasné světelné čáry na obloze – meteory. Zářit začínají ve výšce zhruba 120 kilometrů nad Zemí, pohasínají o desítky kilometrů níže, v případě větších Perseid i méně než 80 kilometrů nad zemským povrchem.
Kromě meteorické podívané nabídne obloha pohledy na Mléčnou dráhu nad hlavou nebo velmi úzký měsíční srpek časně ráno za rozbřesku.
ČTK