Bojujete s perfekcionismem? Tyhle tipy vám usnadní život
Snažíte se všechno dělat dokonale a jste velmi kritičtí vůči chybám? Pak zřejmě patříte mezi perfekcionisty, což vám může přidělat spoustu trablů. Jak na ně?
Touha po dokonalosti může být až paralyzující. Jak se vůbec do něčeho dokopat, když výsledek musí být dokonalý, že? Perfekcionisté jsou nároční nejen na sebe, nýbrž i na druhé, což často vede k tomu, že tito lidé mají problémy se svým okolím i sebou samými. I s takto výrazným osobnostním rysem však jde bojovat a alespoň v práci se trochu umírnit – pro duševní zdraví vlastní i celého kolektivu.
Klady i zápory perfekcionismu
Předně si shrňme některé charakteristiky, jimiž se perfekcionisté vyznačují. Obecně se snaží za každou cenu vyvarovat chyb a jsou velmi nároční, co se týče výkonu. Dokážou být velmi kritičtí k sobě i druhým, zároveň většinu podnětů vystavují přísnému hodnotícímu systému. Takový přístup může mít pozitivní i negativní důsledky, což odpovídá výskytu v podobě běžného osobnostního rysu či maladaptace.
Mezi pozitivní důsledky můžeme řadit nižší míru prokrastinace, funkční pořádkumilovnost a pracovitost a schopnost zorganizovat si život. Pokud je někdo perfekcionista, může se tento rys u něj projevit právě především takto; častá je však i maladaptivní, tedy nepřizpůsobivá forma, která je zodpovědná za zmíněné (a ve společnosti o poznání známější) důsledky jako přílišné lpění na dokonalosti a přehnaná kritičnost. A zmínit bychom měli i riziko neustálého lpění na slabostech, chybách a minulých selháních, které si perfekcionisté často až nezdravě připomínají. Co se tedy s tímto koloběhem dá dělat?
Praktické tipy
Učit se z úspěchů. Od období školy jsme vedeni k tomu, abychom se zaměřovali na chyby a snažili se z nich poučit. U perfekcionistů však takové zaměření může být až toxické, a tak je k zamyšlení, zdali se nepoučit i z faktorů, které vedly k dosavadním úspěchům. Což se týká i těch přístupů, jež vedly k úspěšným závěrům, přestože měly do perfekcionistických praktik rozhodně daleko – dá se poučit i z nich?
Snažit se zlepšit o 1 %. Toto je oblíbená seberozvojová technika pro ty, kteří mají sklon věci překombinovat. Co když se nezaměříte na to, jak být perfektní a dělat všechno přesně na 100 %, ale zkusíte se zlepšit o pouhé jedno procento? I malinký posun může nastartovat změny, k nimž by se perfekcionista neodhodlal. Například pokud máte pocit, že málo pijete vodu, natočte si každé ráno hrnek vody – na rozdíl od většiny perfekcionistických nápadů to nevypadá jako děsivý nárok, že?
Definovat si funkční heuristiky. O kognitivních heuristikách, tedy myšlenkových zkratkách, často píšeme v negativním významu – patří sem totiž spousta zkreslení, kvůli nimž nevnímáme svět objektivně a dopouštíme se chyb. Pokud si však dokážeme určit takové strategie, jež vedou ke kýženým cílům, můžeme se vyhnout rozhodovací paralýze plynoucí z touhy po dokonalosti. To se může v praxi týkat třeba určení priorit, kdy se budete nejdříve věnovat těm výdělečnějším či náročnějším činnostem a až v průběhu dne se dostanete k těm méně podstatným; a ušetříte si nekonečné přemýšlení, co je v danou situaci vhodnější.
Zmíněné strategie učí vnímavost vůči negativům perfekcionismu a zaměřují se na to, jak touhu po dokonalosti využít ve svůj prospěch – namísto toho, abyste se jí nechali vláčet. A samozřejmě platí, že i malá změna může mít dalekosáhlé důsledky, takže pokud na vás výše popsané charakteristiky platí, nechte se inspirovat.