Open space je přežitek! O samotě se vám bude pracovat lépe
Nová obří studie zkoumala spokojenost a produktivitu zaměstnanců v kancelářích. Tolik protežovaný systém open space se už po několikáté ukázal jako výrazně nefunkční…
V posledních letech se objevila celá řada výzkumů, které se zabývaly tak populárními kancelářemi ve stylu open space (v zahraniční literatuře známými jako „open plan“). Tedy obvykle obrovské místnosti, v níž má každý zaměstnanec svůj stůl a počítač a možnosti soukromí jsou minimální. Pro zaměstnavatele se jednalo o atraktivní uspořádání pracoviště – náklady na jeho zbudování nejsou velké a navíc lze tvrdit, že mít pohromadě všechny kolegy prospívá komunikaci a produktivitě. Jenže jak se postupem let ukazuje, open space přináší více problémů než užitku.
Nedostatky a civilizační choroby
Open space, jak ho známe, k nám přišel v 90. letech ze Spojených států, kde se představil už o dekádu dříve. Od té doby se stal zaklínadlem pro mnoho společností, které se díky tomuto pro ně výhodnému systému mohly ohánět termíny jako modernost, dynamičnost či flexibilita. Ovšem za jakou cenu? Jednou z nevýhod takového uspořádání je kupříkladu takzvaný syndrom open space (SOS). Projevuje se zvýšeným krevním tlakem, bolestmi hlavy a zažívacími obtížemi. SOS se bez přehánění řadí mezi civilizační choroby a jasně ukazuje, jak je pro mnoho lidí práce v open space stresující.
Problémy s open space popisoval i Wall Street Journal a nazval je „vizuálním hlukem/šumem“. Je velmi obtížné se soustředit na práci, když máte na okrajích svého zorného pole obrovské spektrum vizuálních podnětů, jež samozřejmě upoutávají vaši pozornost více než pracovní monitor. A zatímco hluk, jenž je pro open space také charakteristický, můžete odstínit pomocí sluchátek, klapky na oči si prostě nedáte. Z čehož také plyne zajímavý trend – místo abychom z blízkosti jiných lidí těžili, vynakládáme velké množství energie na vybudování samoty uprostřed jejich společnosti.
Data hovoří jasně
Tyto názory potvrdil i zatím největší provedený průzkum, kterého se účastnilo na 40 000 pracovníků napříč třemi stovkami amerických společností. Z nich vyšly mnohem lépe uzavřené kanceláře pro menší počet zaměstnanců. Jak ukázaly výsledky Jingsoo Kima a Richarda de Deara, jako hlavní nedostatky open space zmiňují zaměstnanci hluk, nedostatek soukromí a přílišnou blízkost druhých. Výhody související s jednodušší komunikací jsou ve výrazné menšině.
A aby toho nebylo málo, rovněž se zjistilo, že většina zaměstnanců preferuje volnější dobu i místo práce. Moderní doba umožňuje, aby lidé ve spoustě profesí pracovali z domova či kavárny, a to v libovolnou denní hodinu. A generace mileniálů je dokonce ochotna za tuto výhodu obětovat i část peněz a přistoupit na nižší plat. Suma sumárum, 90. léta už můžeme považovat za překonaná a mnoho výhod open space už dnes nenalezneme. Snad na to brzy začnou reagovat i zaměstnavatelé.
Text: MS