Opalovací krémy: 5 omylů, díky kterým se můžete pořádně spálit
Stoprocentní ochrana před UVB zářením neexistuje. A to, co nám poskytne opalovací krém, často nedokážeme správně využít. Poučte se dřív, než vyjdete na slunce.
Kouzlo ochranného faktoru
Ať je číslo ochranného faktoru SPF na obalu opalovacího přípravku jakkoliv vysoké, stoprocentní ochrana před účinky slunečního záření neexistuje. Rozhodně neplatí, že „padesátka“ vás na slunci ochrání dvakrát déle nebo dvakrát více než „pětadvacítka“. Krém na opalování totiž svou ochrannou funkci nesnižuje nebo nezvyšuje s číslem ochranného faktoru.
Opalování má svá pravidla... Zdroj: pixabay.com
Jak uvádí Daniel Pavlis z redakce časopisu dTest, přípravek s faktorem 15 ochrání před UVB zářením z 93 %, krém s ochranou 30 odfiltruje 97 % UVB záření a přípravek s faktorem 50 pak 98 procent. A proč jsou ty „nejsilnější“ přípravky označené jako 50+? Důvod je prostý – nad SPF 50 se míra ochrany významně nezvyšuje, takové výrobky se proto mohou nazývat pouze takto.
Jaký jste fototyp?
Vydržet určitou dobu na slunci dokáže každý člověk. Jak ale poznat, kdy to začne být nebezpečné? Pomůckou vám může být určení vašeho fototypu. Důležitá je barva očí, vlasů a kůže. Podle Aleny Machovcové z FN Motol má například fototyp I práh zčervenání přibližně 10 minut, přičemž vyšší fototypy než fototyp III se v české populaci příliš nevyskytují.
Číslo SPF vlastně ukazuje, o jakou dobu dokáže přípravek prodloužit váš pobyt na slunci, než se udává pro váš fototyp.
Voda smyje všechno
K pobytu na slunci patří neodmyslitelně koupání. Stačí se ale namazat ochranným přípravkem jen jednou, nebo je nutné vrstvu neustále obnovovat? Pokud výrobce uvádí, že je přípravek voděodolný, znamená to, že lidskou kůži chrání po omezenou dobu během koupání. Ale neznamená to, že je stejně účinný i po něm. Ochranný faktor se také snižuje sprchováním, použitím mýdla nebo sušením pomocí ručníku.
Krém na opalování používá na sluníčku většina z nás, ale ne všichni to dělají správně Zdroj: Thinkstock
Krém na opalování používá na sluníčku většina z nás, ale ne všichni to dělají správně Zdroj: Thinkstock
Navíc existují dvě úrovně voděodolnosti. Voděodolné přípravky musejí po dvakrát 20 minutách ve vodě vykazovat alespoň poloviční ochranný faktor než před koupáním. Vysoce voděodolné musejí tuto podmínku splnit i po čtyřikrát 20 minutách.
Opalovací krémy pro děti
Opalovací přípravky určené dětem obsahují stejné suroviny, často dokonce ve stejném poměru jako ty pro dospělé. Podle Daniela Pavlise jsou často jediným rozdílem „veselé obrázky zvířátek a rozesmátých opálených dětí na obalech dětské kosmetiky a mnohdy také vyšší cena“.
Jak moc jste namazaní?
Při používání ochranných přípravků jde nejen o četnost, ale také množství. Jinými slovy, mnohdy mažeme často, ale málo. Nevědomky tak snižujeme účinek ochranného faktoru SPF. Uvádí se, že 6 čajových lžiček (nebo 36 gramů) by mělo pokrýt tělo dospělého člověka při každém namazání. Další chybou je, že se lidé mažou až přímo na slunci. Ideální doba k nanesení je 30 až 15 minut před vystavením slunci a každé dvě hodiny je třeba jej opakovat.
Text: Petr Kliment