Ohrožují smartphony děti? Měli bychom se mít na pozoru!
Smartphony, tablety a internet – tato slova se často skloňují v souvislosti s psychickými problémy, které děti v posledních letech vykazují. Zdaleka se však nejedná o plané výhrůžky…
V posledních letech takové zprávy probleskují médii stále častěji. A nejedná se jen o vyděšené výkřiky technofobů, nýbrž o seriózní výzkumy, které opakovaně ukazují na rozličné problémy, jež dětem a mladistvým způsobuje užívání internetu a především smartphonů. I my jsme nedávno psali o tom, že mozek náruživých uživatelů smartphonů se podobá mozkům lidí závislých na alkoholu či drogách. Co dál o používání technologií víme?
Rizika nových médií pro děti
Kyberšikana se od dřevních dob internetu a prvních virálních videí (jako třeba památný Star Wars Kid – chlapec, který si později vytrpěl hodně posměšků) opravdu hodně posunula a dnes se jedná o velmi častý způsob, jak si s někým vyřizovat účty. Nemusí hned spočívat ve zveřejňování kompromitujících materiálů, stačí i soustavný psychický nátlak, který může spoustu dětí vážně ohrozit.
Profesorka psychologie Jean Twenge z univerzity v San Diegu upozorňuje, že fyzicky děti nebyly nikdy tak v bezpečí jako v současné době; psychicky jsou však o to zranitelnější. Děti a mladí lidé vykazují zvýšenou míry osamělosti od roku 2012 – přesně od doby, kdy smartphony začaly být v této věkové kategorii standardem. A nejde jen o osamělost, podobně na tom jsou i s pocity beznaděje, depresivními symptomy, myšlenkami na sebevraždu. To už je docela hodně projevů na to, abychom je ignorovali, že?
Praktická doporučení
Takže jak zajistit, aby děti používaly technologie co nejlepším způsobem? Ideálním přístupem je stanovit pravidla ještě předtím, než dítě takové zařízení dostane, zpětně se totiž jakékoli regule nastavují hůře. Ale je to potřeba, ideálně co se týče omezení času, který děti s technologiemi stráví. Nedávné australské výzkumy například ukázaly, že děti, jež mohou před displejem trávit pouze určitý čas, jsou šťastnější nežli ty, které mají technologie zakázané úplně; zároveň však nevykazují negativní projevy jejich používání, tak patrné u náruživých uživatelů.
Telefon není stejná hračka jako dříve tak oblíbené panenky, stavebnice a další produkty, jež caparty dokázaly zabavit v předchozích desítkách let. Telefony a tablety totiž vůbec nejsou hračky, nýbrž nástroje; lze je tudíž využívat mnoha způsoby a při zapojení těch správných samozřejmě mohou sloužit ke zvýšení bezpečnosti dětí či k výuce. Nelze se však spoléhat na to, že když dáte dítěti do ruky smartphone, bude ho využívat tak, jak je pro něj nejlepší. Proto jsou důležitá vysvětlení a pravidla, prostřednictvím nichž dítě dostane mantinely k používání tohoto nástroje. Potenciálních problémů, které se mohou vyrojit, je totiž více, než se na první pohled zdá: nastavení soukromí na sociálních sítích, „sbírání“ přátel a odběratelů, rizika kyberšikany, slušné chování na internetu i v reálném světě… Je toho spousta a většina z nás vlastně ani není připravena vychovávat děti v digitální době. Buďte tedy otevření a učte se společně s dětmi; z takového přístupu budou těžit všichni.
Pokud chcete vidět na vlastní oči, jak mohou moderní technologie ovlivňovat děti, podívejte se na reality show Štiky. Syn Josefa Kokty a Ornelly Štikové Quentin má smartphony a tablety velmi v oblibě a rozhodně se jim nevyhýbá. Čeká ho vše, o čem jsme psali výše?
Text: MS