OBRAZEM: Tak si soudruzi představovali 21. století. Kde udělali chybu?
Tak krásná jako v 70. letech 20. století budoucnost nikdy nebyla. Zejména na stránkách sovětských futuristických časopisů!
Při pohledu na obrázky, které vznikly v Sovětském svazu v 70. letech, si říkáme, že naše budoucnost je dost šedivá. Protože vize komunistického 21. století byly víc než barvité.
Parkování na patra
Některé představy dokázaly opravdu docela přesně předpovědět budoucnost. Například už tehdy bylo sovětským vizionářům jasné, že automobilů bude v budoucnosti tolik, že se nevejdou na obyčejná pozemní parkoviště. A tak v časopise Těchnika Malaďoži roku 1975 představili koncept vertikálního parkoviště, kde budou vozy v jakýchsi osmiúhelníkových plástvích. Celý systém měl být pohyblivý, plástve měly tvořit něco jako řetěz. A ten by umožňoval, aby se jednotlivé buňky posouvaly odshora dolů…
Létající ostrovy na Venuši
V Sovětském svazu se často zamýšleli i nad vzdálenější budoucností. Ve futuristických časopisech, jako byla právě Těchnika Malaďoži, se objevovaly vize, jak budou sovětští kosmonauti osídlovat cizí planety. Například kolonizace Venuše měla vypadat takto:
Na planetě s nižší gravitací měla vzniknout létající města – ostrovy poháněné jadernou energií, které by v atmosféře Venuše mohly fungovat celé roky. Města měla být plně obyvatelná, s vlastními poli, školami i zahradami. Dokonce tu měly být i bazény a sauny, tedy něco, co neznalo 90 procent sovětských měst v roce 1971, kdy článek vznikl…
Mimozemská města
Co se týká normálnějších měst na cizích planetách, tak tam se pohybovaly vize od poměrně realistických, až po zcela snílkovské:
Jen pro zajímavost – takhle si ve stejné době představovali sovětskou kolonizaci vesmíru Američané. Po pravdě jsou ty komunistické představy o budoucnosti mnohem věrohodnější…
Opojeni velikostí
Budoucnost měla být velká. Větší mělo být prakticky všechno: domy, automobily, sochy, ba i samotní lidé se měli stát obry. Z roku 1967 pochází návrh uzavřeného vesmírného města plného jehlanovitých supermrakodrapů. Lidé se mezi nimi měli pohybovat pomocí vznášedel. Tato vize byla ve své době velmi optimistická, dnes nám přijde spíš velmi, velmi depresivní…
Roku 1952 zase vznikla představa nové sovětské univerzity, půl kilometru vysoké stavby, kde jen socha Stalina měla měřit přes 100 metrů:
Podobně gigantická měla být také fotografie V. I. Lenina, která měla shlížet na Moskvu. Její velikost měla zcela zastínit především všechny chrámy, kostely a další symboly „staré doby“:
Magnetické vlaky
A jaká měla být podle představ sovětských vizionářů doprava v budoucnosti? Vítězem mezi různými konkurenčními způsoby dopravy se měla stát magnetická levitace, neboli systém Maglev. Vlaky měly létat na magnetickém polštáři, který měl zabránit tření a vozy by tak mohly dosahovat zcela netušených rychlostí.
Je klasickým historickým paradoxem, že těchto vlaků opravdu několik vzniklo; jezdí v Německu, Japonsku, USA i Velké Británii – jen v žádné zemi bývalého Sovětského svazu byste ho nenašli.
Určitě se podívejte na web, kde jsou všechny staré i nové ročníky legendárního sovětského časopisu.