Obezita je zdravá! U medvědů – ale pomohlo by to i lidem
Vědci odhalili, proč jsou medvědi zdraví i přes svou tloušťku.
Polovinu tělesné váhy ledních medvědů tvoří tuk. Vysoká hladina cholesterolu v krvi jim však nečiní žádné zdravotní obtíže. Američtí vědci z univerzity v Berkeley nyní zjistili, proč tomu tak je. O objevu, který by v budoucnu mohl pomáhat i lidem, informoval německý týdeník Der Spiegel.
Člověku by množství cholesterolu, které koluje ledním medvědům v krvi, způsobilo závažné onemocnění oběhového systému. Zvířecím obyvatelům ledových pouští však pomáhá zvláštní mutace genu, která se u nich vyvinula poté, co se během evoluce před 500 000 lety vývojově oddělili od hnědých medvědů. Vyplynulo to ze studie týmu Rasmuse Nielsena z Kalifornské univerzity v Berkeley, který zkoumal genetickou informaci 79 grónských ledních a deseti hnědých medvědů ze Skandinávie, Kanady a Aljašky.
Podle Nielsenovy teorie se hnědí medvědi vydali během teplejšího období mezi dvěma dobami ledovými daleko na sever. Když se vrátila zima, odřízlo je moře od možnosti návratu, a oni se tak museli přizpůsobit krutým arktickým podmínkám. Většinu energie se naučili získávat z tuleního tuku.
Hlavní rozdíl mezi hnědým a ledním medvědem spočívá podle studie právě ve schopnosti zpracovávat tuk. Oběhový systém arktických šelem dokáže lépe odvádět cholesterol z krve, a snižovat tak riziko onemocnění, jako je například infarkt. Protože žijí v oblasti, kde je stálý nedostatek pramenité vody, naučili se vyrábět si sami většinu potřebných tekutin jako vedlejší produkt štěpení tuků v těle.
Vědci doufají, že by výzkum mohl pomoci při vývoji nových způsobů léčby onemocnění srdce a oběhového ústrojí u lidí.
ČTK