24. listopadu 2024 07:05

Chcete žít o 5 let déle? Nová studie odhalila snadnou cestu, jak toho dosáhnout

Asi každý by chtěl žít co nejdéle. Ne všichni ale bohužel zvládnou udělat drobnou změnu, která vede k vysokému věku.

Dostat do napěchovaného denního režimu více pohybu vůbec není snadné, přináší to ale jednoznačný benefit. Pokud se totiž budete hýbat podobně jako 25 % nejaktivnějších lidí v jedné zemi, můžete si podle nejnovější studie významně prodloužit život.

Drobný problém je, že onou zemí jsou Spojené státy, nicméně vypovídací síla získaných dat je i tak ohromující. Podle autorů studie zveřejněné v britském odborném časopise Journal of Sports Medicine při zvýšení fyzické aktivity na úroveň čtvrtiny nejaktivnějších Američanů může každý obyvatel USA starší 40 let žít o 5,3 roku déle.

Největší prodloužení délky života při zařazení pouhé hodiny chůze pak výzkumníci pozorovali u čtvrtiny populace s nejnižší fyzickou aktivitou – přidání této jednoduché a pro každého zvládnutelné zátěže by jim prodloužilo život o 6,3 roku. „Překvapilo mě, že zkrácení života v USA způsobené nízkou úrovní fyzické aktivity může konkurovat zkrácení života způsobenému kouřením a vysokým krevním tlakem,“ komentoval výsledky jeden z autorů studie Lennert Veerman z Griffithovy univerzity v Austrálii.

„Nedostatek fyzické aktivity je spojen s rozvojem řady onemocnění, včetně srdečních chorob, mrtvice, cukrovky a některých druhů rakoviny,“ komentoval pro CNN závěry studie Peter Katzmarzyk z Louisianské státní univerzity. „Fyzická aktivita snižuje riziko vzniku těchto onemocnění a úmrtí na ně.“

Data sbíraná akcelerometrem

Souvislostmi mezi fyzickou aktivitou a dlouhověkostí se zabývala řada studií. Veermanův výzkum byl ve skutečnosti inspirován studií z roku 2019, která zjistila, že riziko předčasného úmrtí se snižuje tím více, čím více fyzické aktivity účastníci vykonávají. Úroveň aktivity v této studii byla měřena pomocí akcelerometrů, tedy přenosných zařízení pro sledování pohybové aktivity.

Autoři nejnovější studie také využili údaje o fyzické aktivitě získané pomocí kyčelních akcelerometrů, které nosili dospělí ve věku 40 a více let, když se v letech 2003-2006 účastnili průzkumu National Health and Nutrition Examination Survey. Zjištění jsou založena na této věkové skupině, protože úmrtnost závislá na aktivitě je stabilní až do 40 let věku, poté se mění. A důvodem použití starších údajů o aktivitě je i metodická konzistence s dřívější studií z roku 2019.

Jak dostat do života pohyb

Abyste zvýšili svou fyzickou aktivitu, nemusíte chodit zrovna do posilovny. Účastníci studie z let 2003-2006 nosili akcelerometry připnuté na bocích nejméně 10 hodin denně, takže zařízení zachycovala i pohyby nezbytné pro každodenní život. Profesor Freeman proto radí, jak si během dne najít víc chvil k pohybu. „Zatímco si ohříváte jídlo, udělejte pár dřepů nebo si místo procházení sociálních sítí dejte kolečko kolem kancelářské budovy. Při vyřizování pochůzek zaparkujte co nejdále od obchodů. Jdete na kávu s kamarádkou? Místo vysedávání v kavárně se s ní projděte parkem,“ radí odborník na veřejné zdraví. Podle Freemana se také hodí mít v práci k dispozici pulty umožňující stát anebo běžecké pásy.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) potřebují dospělí alespoň 150 až 300 minut mírné aerobní aktivity nebo 75 až 150 minut intenzivního aerobního cvičení týdně. „Každý pohyb se počítá,“ říká Veerman, nicméně studie zjistila „efekt snižující se návratnosti“, takže cvičení 23 hodin denně neznamená, že budete žít věčně. „Existuje něco jako příliš mnoho aktivity,“ uzavřel Freeman.

Mohlo by vás také zajímat: Jak si přidat roky života navíc? Vědci přišli na způsob, jak se dožít nejméně pěti dalších let

Studie také přinesla zásadní poznatky týkající se zlepšení pěší infrastruktury v USA. Podle Freemana pacienti, kteří se vracejí z cest po Evropě, často zmiňují, že denně ujdou 10 000 nebo 20 000 kroků. „Musíme přijít na to, jak to udělat tady ve Státech,“ řekl Freeman, „protože naše výdaje na zdravotní péči jsou prostě naprosto neudržitelné.“

Zdroj: CNN, Journal of Sports Medicine

Video, které jste mohli minout: Česko trápí atypické zápaly plic. Často onemocní mladí, kteří nikdy nestonali, líčí lékařka

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora