2. září 2020 16:00

Tragédie vs. statistika: Vrah z rodiny novičoků má na svědomí více než čtvrt milionu otrav

Novičok nevznikl jen tak z ničeho. Podobné jedy se běžně používají jako pesticidy.

Novičok je organofosfát

Věřit, že nedemokratické režimy dodrží jakoukoli úmluvu v situaci, kdy to pro ně bude nevýhodné, je, eufemisticky řečeno, velmi nepravděpodobné. Důkazem budiž Ženevské úmluvy, které „zajišťovaly“ válečným zajatcům slušné zacházení. Gulagy a vyhlazovací tábory jak na straně německé, tak sovětské jsou důkazem, že podobné smlouvy mají životnost zmrzliny na horké plotně.

Podobné je to s „nevýrobou“ chemických zbraní a „nevývojem“ moderních jedů, ostatně otrava agentů Litviněnka a Skripala s jeho dcerou (nebo nejnověji Alexeje Navalného) je nevyvratitelným důkazem, že vývoj v tomto směru, jakkoliv utajený, pokračuje.

Udělejme si malou odbočku k toxicitě novičoku. Pod tímto obecným názvem znamenajícím „týpek“ nebo „nováček“ se skrývá celá řada subtypů, přičemž informace uniklé na veřejnost ukazují, že se typ A-232, tedy Novičok-5 z hlediska vražedného potenciálu ukazuje jako velmi slibný.

Ruský chemik Vladimír Uglev dokonce odhaduje, že „novičoků“ mohlo být vyvinuto několik stovek variant. Mimochodem novičoky jsou násobně smrtelnější než například populární nervový jed VX, jímž byl zavražděn bratr severokorejského vládce Kim Čong-nam. Letální dávka VX je přitom zhruba 10 miligramů VX.

Organofosfáty coby pesticidy jsou jedna věc, jejich pro vojenské či „speciální“ (tedy vražedné) použití vyvíjení bratranci jsou záležitostí mnohem fatálnější. Jen zatím nedošlo k jejich masovému nasazení. O jak moc utajovaný vývoj šlo, ukazuje samotný fakt, že první z novičoků byl vyvinut během studené války v roce 1975.

Ukazuje se, že zasažení novičokem způsobuje trvalé a devastující zdravotní obtíže v celém těle, od ochrnutí svalů až po cirhózu jater. Vyhlídky přeživších nejsou nijak růžové. Použití takové látky na území cizího státu by se klidně mohlo stát důvodem k vyhlášení války anebo k provedení podobně odporného odvetného úderu,“ píše Stanislav Mihulka na serveru osel.cz.

Kdysi tolik diskutovaní Skripalovi nebyli zdaleka prvními lidmi, kteří se novičokem otrávili –⁠ kromě toho, že došlo k nehodám, byl novičok použit i k otravě Ivana Kivelidiho. Tento bankéř se do styku s jedem dostal poté, co si k hlavě přiložil toxinem potřené telefonní sluchátko.

Smrtící organofosfáty

Žádný z moderních jedů, a zůstaňme u Skripalovými požitého nivočoku, nevznikl „jen tak“ z ničeho. Novičok pochází z rodiny organofosfánů, vyvíjených ve 40. letech 20. století v Německu. „Jsou velmi účinné a představují minimální zatížení pro životní prostředí,“ tvrdil Lucio Costa, toxikolog na Washingtonské univerzitě v Seattlu.

Dnes se mezi novičoky řadí celá řada bojových otravných látek, ale taky běžně dostupné pesticidy, jimiž se ročně otráví kolem 250–370 000 lidí. Jenže vzhledem k tomu, že v Asii (nejlidnatější Čína či Indie) ani ve velkých částech Afriky nejsou vedeny přesné statistiky, je dost možné, že čísla budou mnohem vyšší.

Organofosfáty jako naprosto běžně dostupné pesticidy jsou totiž často zneužívanou látkou pro sebevraždy. Po požití takovéhoto koktejlu dochází k postižení jak nervového a oběhového, tak dýchacího i trávicího systému. Začnou selhávat i svaly, přičemž je dobré si uvědomit, že jak srdce, tak plíce jsou svaly.

Důvodem je, a to platí i pro novičoky, zablokování neuropřenašeče jménem acetylcholin. V praxi to znamená, že se svaly nedozvědí, co mají dělat… a výsledek je znám. Terapie spočívá v co nejrychlejším odstranění jedu, tedy omytí, v případě požití dávení, odstranění zasaženého šatstva a jako rychlé antidotum se používají atropin, pralidoxim nebo obidoxim.

Samozřejmě ve hře je i čas. Často se hraje o minuty, což v případě otrav v místech, kde je lékařská péče vzdálená, může být smrtící faktor.

Rozdíl mezi tragédií a statistikou

Spisovatel a historik Timothy Snyder, autor knihy Krvavé země: Evropa mezi Stalinem a Hitlerem, neustále popisuje tisíce a desetitisíce mrtvých, které doprovázely jednotlivé válečné události. Celé vesnice zahnané do stodol, aby v nich byly obyvatelé upáleni. První čísla člověka zmatou: „Tak moc?“ Ale čím je jich víc, tím více člověk čísla vnímá jako statistiku. Přesně v intencích citátu „smrt člověka, to je tragédie, sto tisíc mrtvých je statistika“.

Když začala britská kriminálka vyšetřoval otravu zběhnuvšího agenta Skripala a jeho dcery, navedly ji stopy na organofosfáty, pro něž se vžil název novičok a o nichž prezident Zeman prohlásil, že se vyráběly i u nás. Jak moc toho ruská média propagandisticky využila, není předmětem tohoto článku, ale je dobré daný přešlap zmínit.

Nicméně v návaznosti na Snyderovu knihu lze poukázat na to, jak se otrava Skripala považovala za tragédii (zejména v návaznosti na další vyšetřování vedoucí do zahraničí a ukazující na možné propojení s Moskvou), zatímco stovky tisíc mrtvých v Asii a Africe a Latinské Americe v podstatě nikoho nezajímají. Ti už se totiž stali na rozdíl od tragédie pouhou statistikou.

Jakže to napsal Ker Than v článku pro National Geographic? Organofosfáty jsou běžné, ale smrtící pesticidy. Atakují nervový systém stejně jako sarin. A my dodáváme… a jako novičok.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora