Proč máme noční můry? Jsou pro nás nesmírně důležité
Špatné sny má občas každý a častý výskyt nočních můr může být hodně nepříjemný. V naší psychice se však většina jevů neděje úplně náhodně…
Probouzíte se občas uprostřed noci zbroceni potem a vyděšeni z hrozivých scénářů, které vám mozek nachystal namísto klidného spánku? Nejspíš ano, zhruba 85 procent dospělých totiž aspoň jednou za čas noční můru zažije. Jsme zvyklí je nepovažovat za nic nebezpečného či důležitého, prostě se jedná o součást spánkových procesů, které někdy zabrání poklidnému spočinutí. Ještě proč se nám noční můry vlastně zdají?
Kořeny nočních můr
K problému se vyjádřila Deirdre Barrett, harvardská profesorka a odbornice na spánek. Podle ní se ve snech odehrává v zásadě totéž, co se nám honí hlavou v bdělém stavu – pouze znázorněné více vizuálním a metaforickým způsobem. Noční můry jsou tedy jakýmsi předjímáním všeho špatného, co nás může potkat – a následně i způsobem, jak se s těmito riziky vypořádat.
Evolučně se noční můry a snění obecně váží k dobám dávno minulým, kdy v zásadě nebylo možné systematicky uchovávat informace. Přitom povědomí o nepřátelích či možné potravě bylo pro přežití zásadní, takže jak s informacemi naložit, když si je nemůžeme zapsat? Ano, musela stačit paměť, a to včetně připomínání toho podstatného i během spánku. Noční můry tedy pomáhaly našim předkům udržet se v pohotovosti.
Informace ze snů
Průzkum z roku 2016 ukázal, že obsahy nočních můr většinou sestávají z pádů, pronásledování a smrti, čili rizik, jež v naší společnosti už přece jen nejsou na denním pořádku; ovšem v minulosti se jednalo doslova o otázky života a smrti. Odborníci se rozcházejí v tom, zdali má tento mechanismus v dnešní době ještě smysl. Přestože jsou tato rizika relativně zanedbatelná, náš mozek se na ně raději připravuje, což nám může v reálném životě přece jen pomoci – když se do podobně nebezpečné situace skutečně dostaneme, díky snům můžeme být alespoň o trochu připravenější.
Výzkumy však upozornily i na negativní efekty nočních můr. Častější výskyt nepříjemných snů totiž bývá spojen s vyšší mírou úzkosti, a to navzdory částečné schopnosti nočních můr právě úzkost snižovat. Už Sigmund Freud považoval sny za projekční plátno fenoménů, které v bdělém životě potlačujeme, a přestože jeho teorie byly v mnoha ohledech vyvráceny, i současné výzkumy dospívají k částečně podobným závěrům. Přestože je tedy původ snů stále spekulativní, výskyt nočních můr pravděpodobně není náhodný a určitým způsobem souvisí s naší psychikou – pokud tedy nepříjemnými sny často trpíte, možná se vám mysl snaží podstrčit nějakou informaci, kterou v běžné bdělosti nechcete slyšet…