Češi v Nepálu budují systém výstrahy před zemětřesením, lidem dává čas utéct z domů
Zemětřesení ze začátku ledna 2025 potvrzuje, že oblast nejvyššího pohoří světa je seizmicky silně aktivní.
Úpatí nejvyšších himálajských hor se otřáslo zemětřesením o síle 6,8 stupně Richterovy škály, podle Americké geologické služby USGS dokonce o síle 7,1. Důsledkem jsou masivní škody hlavně v Tibetu a částečně i na východě Nepálu, budovy se ale třásly také v Bhútánu a Indii. Čínské zdroje mluvily o nejméně 95 mrtvých a na 130 zraněných, počty nicméně nejsou konečné.
A powerful earthquake with a magnitude of 6.8 struck the northern foothills of the Himalayas near one of Tibet's holiest cities, according to Chinese authorities. It killed dozens of people and shook buildings in neighboring Nepal, Bhutan, and India https://t.co/1Tn5LJZCAv pic.twitter.com/kKy2rLUnT9
— Reuters (@Reuters) January 7, 2025
Přečtěte si také: Největší zemětřesení v Česku: Kdy k němu došlo a jaké byly škody?
Epicentrum otřesů leželo asi 80 kilometrů severně od Mount Everestu v oblasti Tingri, kde se nacházejí mnohé svatyně včetně sídla tibetského pančenlamy a odkud z čínské strany vyrážejí expedice na nejvyšší horu světa. Nadmořská výška vesnic v oblasti je 4000 až 5000 metrů a zejména v zimě jde o obtížně přístupnou zónu.
Otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů a způsobil je tlak indické desky na desku euroasijskou. Po hlavním otřesu následovaly desítky menších o síle kolem 4,4 stupně Richterovy škály. V této části světa nejde o překvapivou událost – 25. dubna 2015 si zemětřesení v Nepálu o síle 7,4 stupně Richterovy škály vyžádalo kolem 9000 obětí a miliony lidí přišly o střechu nad hlavou.
Český výstražný systém
Důvodem vysokého počtu obětí jsou nekvalitně stavěné domy, ale i nedostatečný systém varování. Přestože se na první pohled zdá, že předpovědět zemětřesení není možné, výstrahu vyslat lze. V Nepálu ji zajišťuje nízkonákladový inovativní systém včasného varování před zemětřesením, Earthquake Early Warning (EEW) určený pro země, které si tradiční několikanásobně dražší systém nemohou dovolit. Systém vyvíjí Václav Kuna z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.
„Nepál jsme zvolili proto, že velké množství lidí na venkově, ale i ve městech stále žije v domech z nezpevněného zdiva a třeba i s kamennou střechou – a ty jsou ze seismického pohledu velmi nebezpečné. Zemětřesení jsou zde častá a dříve nebo později se může vyskytnout větší zemětřesení v hustě obydlené oblasti,” říká Kuna, který systém nejen vyvíjí, ale také se svými kolegy přímo v Nepálu instaluje a průběžně vylepšuje.
Funguje to tak, že síť desítek seismických senzorů detekuje zemětřesení, během několika sekund data vyhodnotí a vydá varování. Délka varování před příchodem otřesů je závislá na vzdálenosti uživatele od epicentra. Varovat uživatele v epicentrální oblasti systém v případě Nepálu, kde jsou zemětřesení relativně mělká, nedokáže. Silná zemětřesení ale mají rozsáhlou zlomovou plochu, po které se šíří i stovky kilometrů a mají ničivé následky i velmi daleko od epicentra. V takovém případě varování v řádu desítek sekund postačí k tomu, aby lidé aspoň opustili budovy.
Mohlo by vás také zajímat: Téměř sto obětí po silném zemětřesení v Tibetu. Ministerstvo informovalo o Češích v oblasti
Například když na začátku listopadu 2023 zasáhlo západní Nepál zemětřesení o síle 5,6 stupně Richterovy škály, byly nejbližší stanice vzdáleny od epicentra 100 až 150 km. Zemětřesení bylo identifikováno během několika sekund po příchodu prvních otřesů a systém vydal předběžné varování v čase zhruba 35 sekund od jeho začátku.
Zdroj: Geofyzikální ústav AV ČR, Reuters
Video, které jste mohli minout: Náraz gigantického tělesa dal vzniknout Měsíci. Podívejte se na ohnivou rekonstrukci