Muž nepřetržitě škytal 68 let. Kolik škytnutí za minutu musel zvládnout?
Američan, který proškytal mimo jiné druhou světovou válku, přistání na Měsíci i černobylskou katastrofu, je zapsán v Guinessově knize rekordů.
Škytavku už zažil asi každý z nás a v drtivé většině případů ji bereme jen jako otravnou banalitu, které se zpravidla snažíme zbavit pomocí babských rad, jako „napij se s levou rukou nad hlavou“ nebo „udělej stojku a zadrž dech“. Škytavka přitom umí být pěkně nepříjemná; nemůžeme pořádně dýchat, mluvit, jíst a pít, bolí nás břicho a hlasitým hýkáním lezeme na nervy jak okolí, tak sami sobě.
Teď si ale představte, že žádný z osvědčených receptů, jak se nepříjemných spontánních stahů bránice zbavit, nezabírá, a vy škytáte celý den, týden, měsíc, rok, pak desetiletí, až nakonec proškytáte celý život a nemůžete s tím vůbec nic dělat. Jako Charles Osborne.
Weird Iowa fact:
— Katherine Klingseis (@Katkling) November 23, 2020
Charles Osborne, of Anthon, had hiccups for 68 years, landing him in the Guinness World Records for having the longest attack of hiccups. His hiccups started when he was weighing a pig in 1922. He died in 1990. It’s estimated he had 430 million hiccups. pic.twitter.com/jfZ22AjM5R
Onemocnění způsobila cévka v mozku
Rodák z amerického státu Iowa žil prvních 28 let svého života zcela spokojeně. Dokud v roce 1922 neupadl, když na jatkách vážil 160kilového vepře. Jak o několik let později zjistil jeho lékař Terence Anthoney, Charlesovi se tehdy v mozku poškodila céva o velikosti špendlíku; to ale stačilo na to, aby se mu permanentně poškodil mozek; přesněji řečeno nervová oblast, která škytavku spouští. Charles začal škytat v okamžiku, kdy se po pádu vyškrábal zpět na nohy a nepřestal dalších 68 let.
Během prvních desetiletí byla jeho škytavka navíc velmi intenzivní; škytnutí z něj vyšlo zhruba každou vteřinu a půl. Během jediné minuty tak škytal i čtyřicetkrát, což znamená 2 400 škytnutí za hodinu a tedy zhruba 57 600 škytnutí za jediný den.
Naštěstí se ale interval postupně prodlužoval, takže v posledních letech svého škytavkového utrpení už Osborne škytal „jen“ dvacetkrát do minuty. Ani to ovšem nestačilo, aby se – už jako stařík – dokázal mezi škytnutími v klidu najíst; musel si proto ke konci života jídlo mixovat. Jeho kuriózní onemocnění ho dostalo také do Guinessovy knihy rekordů.
430 milionů škytnutí za život
Zajímavé je, že se po 68 letech konečně dočkal a probudil se bez škytavky. Už se mu nikdy nevrátila, užít si pomyslného zdraví ale příliš nestihl. Zemřel totiž jen o několik měsíců později, v roce 1991 ve věku 97 let.
Podle odhadů během oněch 68 let prodělal 430 milionů škytnutí a proškytal celou řadu významných světových událostí: druhou světovou válku, válku ve Vietnamu, přistání na Měsíci, vyhubení neštovic, černobylskou katastrofu… Lékaři mu sice od škytavky nedokázali nijak pomoci, naučili ho ale, jak mezi škytnutími dýchat tak, aby jednotlivá škytnutí byla tišší a nezatěžovala tolik organismus.
Možná i proto se mu dařilo vést celkem normální život. Měl osm dětí a byl dvakrát ženatý. Se škytavkou si ho ovšem brala jen jeho druhá žena, s tou první se vzali před tím, než se u něj onemocnění objevilo.