31. srpna 2024 07:05

Nejzákeřnější typ papíru? Jeden vás pořeže daleko pravděpodobněji než ostatní

Říznutí se o papír se bezpečně řadí k těm nejnepříjemnějším drobným poraněním. Špatně se hojí a navíc se nejčastěji pořežeme na úplně nemožných místech, třeba mezi prsty na ruce. Možná si ale pár bolístek ušetříte, když budete vědět, na který typ papíru si dát pozor.

Problematice, která je možná trochu úsměvná, zato ale zajímavá, se věnovali výzkumníci z Dánské technické univerzity. Snažili se s pomocí vědeckých metod zjistit, co je rozhodujícím faktorem, tedy co musí papír splňovat, aby člověka snadno pořezal.

Úřednické papíry jsou nejhorší

Vědci samozřejmě netestovali schopnost pořezat člověka na skutečných živých bytostech. Místo toho použili materiál, který je přímo navržený, aby lidskou kůži a maso imitoval. Jde o takzvanou balistickou želatinu, která se běžně používá v různých odvětvích, kde je třeba zkoumat ničivé účinky zbraní na lidské tělo.

Pořezat gel zkoušeli s pomocí mnoha různých typů papíru, od fotografií přes xeroxový papír a stránky časopisů až po papírové kapesníčky. Od jemných kapesníků nějakou zvláštní ničivou sílu samozřejmě nečekali, schopnost člověka pořezat ale kupodivu nestoupala s tím, jak silný papír je.

Mohlo by vás zajímat: Včela, vosa nebo sršeň: Která z nich nejčastěji vyvolává alergickou reakci? Odborníci radí

Jako nejzákeřnější a nejnebezpečnější se totiž ukázal takzvaný tabelační papír. Tedy speciální druh papíru určený pro jehličkové tiskárny. Znáte ho dobře z různých předtištěných formulářů. Tento papír má sílu 56 µm (mikrometrů) a pravděpodobnost pořezání člověka (PPČ) je 21 %. Daleko silnější fotopapír (220 µm) měl ale pravděpodobnost pořezání jen 7 %. Pro srovnání – kapesníčky o síle 30 µm vykazují pravděpodobnost pořezání člověka okolo čtyř procent.

Pozor na magazíny a samolepicí bločky

Nebezpečí nepříjemného říznutí (PPČ 19 %) hrozí také od takzvaných samolepicích bločků. Jen o něco málo menší zákeřnost (PPČ 15 %) vykazují papíry, které se využívají k tisku časopisů.

Čeho se naopak bát prakticky nemusíte, je podle vědců klasický kancelářský papír o síle 245 µm a více (PPČ 6 %). Na paměti byste také měli mít, že je snazší se pořezat, když jde papír proti kůži pod úhlem, a ne kolmo. Odborníci z Dánska tento fakt demonstrovali pokusem, při kterém si z tabelačního papíru sestrojili „papírovou mačetu“. Tou pak úspěšně nařízli jablko, banánovou slupku, papriku, okurku a dokonce i syrové kuřecí maso.

Zdroj: Physical Review EScience NewsNew Scientist

Video, které jste mohli minout: Až dvoumetrový kolos rozdávající elektrické šoky. Podívejte se, jak bolí rána od paúhoře

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom