20. dubna 2025 15:10

K nejvyššímu počtu sebevražd dochází v dubnu. Je známý i nejnebezpečnější den v týdnu

Přestože jaro na mnohé působí optimistickým dojmem, zdání může klamat. Data totiž bohužel mluví úplně jinak. Podle statistik se právě nacházíme uprostřed měsíce, ve kterém dochází k nejvyššímu počtu sebevražd.

Statistiky ukazují, že dubnové pondělky jsou zdaleka nejrizikovějšími dny, co se sebevražd týče. Globální studie zveřejněná v časopise BMJ analyzovala přes 1,7 milionu případů sebevražd ze 26 zemí a potvrdila, že pondělí je dnem s nejvyšším počtem případů. Platí to i pro Českou republiku.

A právě jaro, konkrétně duben, se v datech objevuje jako období, kdy jsou lidé k sebevraždě náchylní nejvíce. Přesvědčivě to dokládá například systematický přehled výzkumů, podle kterého jarní měsíce trvale vykazují vyšší míru pokusů o sebevraždu než zimní období. Tento paradox – kdy příroda ožívá, ale lidská psychika ztrácí rovnováhu – se bohužel objevuje napříč kontinenty.

Podivuhodná souvislost

„Sociologové někdy od konce 19. století ukazují, že téměř všude na světě je nejvíce sebevražd na jaře a nejméně v zimě,“ uvedl v roce 2016 pro Český rozhlas datový novinář Jan Boček. „Souvisí to zřejmě s přírodním cyklem: na jižní polokouli je vyšší sebevražednost v říjnu a listopadu, kolem rovníku není vidět žádná změna. Ukazuje se také, že v tradičních zemědělských společnostech jsou sezónní změny silnější, v moderních ekonomikách slabší.“

Důvody k tomu je těžké odhadnout, ale pravděpodobně půjde o kombinaci biologických rytmů a společenských tlaků. Například změny spojené se začátkem školního roku, sociální očekávání nebo kontrast mezi „pozitivní energií“ jara a osobní realitou mohou znamenat pro ty, kdo trpí duševními problémy, další obrovskou zátěž.

Méně sebevražd než dříve?

Dobrá zpráva je, že počet sebevražd je v Česku nižší než dřív. V 70. letech to bylo kolem 2 500 případů ročně, dnes jsme přibližně na polovině. V posledních letech ale statistiky spíše kolísají, než aby vyloženě klesaly, jako tomu bylo ještě v roce 2016. V roce 2023 zemřelo podle ČSÚ vlastní rukou 1 253 lidí, což je o 64 více než v předchozím roce. Denně to znamená přibližně tři lidské životy, většinou mužské, protože právě muži tvoří zhruba čtyři pětiny všech případů.

Zdroj: BMJ, Research Gate, Country Economy, Český rozhlas.

Video, které jste mohli minout: Ztráta dítěte je hraniční situace. Co dohání příbuzné obětí střelby na FF k sebevraždě?

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom