Největší tsunami všech dob byla vyšší než mrakodrapy. Očití svědci zázračně přežili
Masa vody ničila vše v dosahu a přesahovala i výšku Empire State Building. Její sílu umocnil ještě tvar fjordu.
V téměř neobydleném koutě Aljašky poblíž Mount Fairweather udeřilo 9. července 1958 zemětřesení o síle 8,3 magnituda. Otřesy způsobily sesuv půdy, který si jen těžko umíme představit. Do vody fjordu Lituya Bay dopadlo podle odhadů odborníků na třicet milionů kubických metrů skály, pod kterou byla ještě vzduchová kapsa.
On July 9, 1958, the tallest wave ever recorded-- 1,720 feet (500 ft. taller than the Empire State Building) hit Lituya...
Posted by Roni Vela on Sunday, July 9, 2017
Sílu, s jakou na to moře zareagovalo, ještě umocnil tvar zátoky. Dlouhý, rovný pobřežní vtok s příkrými stráněmi po stranách kdysi vytvořil ledovec. Zatímco jinde by se vlny po sesuvu půdy vějířovitě rozptýlily, tady vytlačená voda měla jen jedinou možnost: se vší silou se vrhnout kupředu.
Vlna zvedla rybářskou loďku desítky metrů vysoko
Vlna ze strání 300 metrů široké zátoky servala veškerou vegetaci. I v téměř opuštěné oblasti zvládla zabít pět lidí, jako zázrakem ji ale přežili otec se sedmiletým synem, kteří spolu v době, kdy zemětřesení začalo, seděli uprostřed zátoky v loďce a rybařili. Ti také podali svědectví o tom, co se stalo, a o neuvěřitelné síle a hlavně výšce vzniklé vlny. Masa vody je zvedla desítky metrů do vzduchu, až se ocitli nad korunami stromů, a pak jakoby jim zpod lodi náhle zmizela. Následovaly další vlny, které si ale s tou první už nemohly se svou zhruba šestimetrovou velikostí zadat.
#OTD Am 09.07.1958 verursachte ein Erdrutsch einen #Megatsuniami in der Meeresbucht Lituya Bay, Alaska. In bis zu 520m Höhe wurden Bäume am Ufer weggespült.
— TIB AV-Portal (@TIB_AVPortal) July 9, 2019
Zu sehen ist der Verlauf des Tsunamis anhand einer 3D Simulation.https://t.co/I3jp0CH4QZ pic.twitter.com/E5iOqGNShs
Jak vědci později díky výzkumu na místě i různým simulacím zjistili, masa vody vystoupala po protějším svahu od sesuvu až do těžko uvěřitelné výšky 524 metrů nad hladinu moře, což je víc než měří třeba newyorská Empire State Building.
Neobvyklá tsunami
Aljašskou megatsunami zatím žádná další vlna co do velikosti nepřekonala; alespoň lidstvo tedy o žádné takové neví. Na rozdíl od daleko častějších tsunami způsobených pohybem tektonických desek ale tahle, vyvolaná sesuvem půdy, nenabírala postupně na síle. Naopak, velmi brzy zeslábla – ve zbytku fjordu lámala stromy už „jen“ ve 200metrové výšce a než doputovala ke vstupu do zátoky, měřila už méně než sto metrů. Pak se ztratila v oceánu.
Zdroj: NASA Earth Observatory