Jaká byla největší překvapení voleb? Výhra SPOLU je jen špičkou ledovce
Babiš prohrál. Překvapením voleb je Fialova koalice SPOLU a neúspěch levice, která se vůbec nedostane do parlamentu, tím to však ani zdaleka nekončí.
Volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021 přinesly několik překvapivých výsledků. Vyhrálo uskupení SPOLU, vládní hnutí ANO skončilo jako druhé, do parlamentu se poprvé od listopadu 1989 nedostali komunisté a sociální demokraté a moravsko-japonský populista Tomio Okamura zůstal tam, kde byl – tedy přibližně na deseti procentech volebního zisku a tedy na 20 poslancích ve 200členném parlamentu.
Pozornost voličů ve volbách získali dva lidé – byli to předseda hnutí STAN Vít Rakušan, který získal vůbec nejvíc preferenčních hlasů (58 991) a lídr koalice SPOLU Petr Fiala. Právě jeho uskupení je s 27,78 procenta jasným vítězem voleb, všichni ostatní nějakým způsobem prohráli.
A ještě něco: z celého srdce gratuluji @Vit_Rakusan k nejvyššímu počtu preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Jsem rád, že lidé vidí, že je to férový člověk a dobrý politik. Gratuluji, Vítku.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) October 9, 2021
Velká kroužkovací revoluce
Překvapením je vyhoření Pirátů – vykroužkovali je voliči STANu a ve výsledku budou mít Piráti v Poslanecké sněmově jen čtyři poslance, zatímco STAN tam bude reprezentovat 34 poslanců. V rámci velké kroužkovací revoluce získalo velký počet mandátů i KDU-ČSL (celkem 23 poslanců), což značí jejich návrat na parlamentní výsluní.
Velkou neznámou byla volební účast, která bez ohledu na to, že byl volební víkend slunečný a vybízel spíše k podzimní rekreaci než k naplnění jedné z hlavních ústavních svobod, nakonec dosáhla 65,43 %. Největším poraženým voleb je nicméně Jan Hamáček – po nejhorším výsledku ČSSD ohlásil rezignaci na šéfa strany a po neveselém výsledku své strany (3,6 %) rezignoval i šéf komunistů Vojtěch Filip.
KONEČNĚ! ❤️❤️ pic.twitter.com/8fMvi8lwIm
— TMBK (@TMBKOFFICIAL) October 9, 2021
Kde jsou vaše hlasy?
Díky tomu, že se do parlamentu dostanou jen čtyři volební subjekty, přinesly výsledky voleb do Poslanecké sněmovny kvůli neúspěchu menších stran mimo jiné znehodnocení velkého množství hlasů. Šlo o hlasy odevzdané ve velkém množství ve prospěch komunistů a sociálních demokratů, ale také Přísahy, uskupení TSS (Trikolora Svobodní Soukromníci).
„Proti nám stálo pět stran a měly jediný program, odstranit Babiše,“ konstatoval na tiskové konferenci po uzavření sčítání volebních výsledků Andrej Babiš. Zároveň přiznal Petru Fialovi podíl na mobilizaci voličů, kterých přišlo k volbám o pět procent více, než v roce 2017. „Kdyby si to s námi rozdali samostatně, tak samozřejmě by jsme s přehledem vyhráli,“ neodpustil si Babiš.
Hlasy a mandáty podle krajů:
Ano vyhrálo v šesti krajích a koalice SPOLU v osmi. Ano bylo nejúspěšnější v Ústeckém kraji (36,09 %), kde za Hnutí kandidoval sám Andrej Babiš. Porazila ho podle jeho slov Praha se 40 % pro koalici SPOLU.