12 nejlepších válečných filmů s leteckými souboji
Válečné konflikty jsou plné dravých leteckých soubojů, které vyžadují rychlé reakce, spolupráci a mnohdy i nekonečnou odvahu. Připomeňte si ty nejlepší střety ostřílených pilotů, které se objevily na filmovém plátně.
Piloti válečných letounů patří mezi elitní složky snad každé armády na světě a nebesa brázdí v každém zásadním konfliktu od momentu, kdy se první vojenské letouny bratří Wrightů dokázaly udržet ve vzduchu. Pokud také patříte mezi fanoušky historie, válečných střetů, stíhacích letounů, legendárních „dogfightů“ a chrabrých hrdinů bojujících za vlast, máme pro vás 12 filmových tipů, které byste rozhodně neměli minout.
12) Rytíři nebes (2006)
Důvodem, proč začínáme tímto kontroverzním snímkem, je prostý fakt, že jde o jeden z nejnovějších filmů v celém výběru a tím pádem poskytuje vizuálně velmi pokročilou podívanou i co se týče leteckých soubojů. Přesouváme se v něm do první světové války, konkrétně k proslulé letce Lafayette francouzského letectva, v níž ovšem bojovali američtí piloti. Do hlavní role byl obsazen charismatický James Franco, který je jednoznačně nejvýraznějším hrdinou leteckých soubojů. Rytířům nebes se rozhodně daří navodit prvoválečnou atmosféru a na souboje Nieuportů a německých Fokkerů se krásně dívá. Nesmíte se však nořit do detailů, v nichž Rytíři nebes zcela selhávají a dopouštějí se pro mnohé až neúnosné míry historických nepřesností. Od statických motorů přes špatně vybrané typy letadel až po přiznání, že jsou německé trojplošníky červené (jde o častou historickou mýlku, takových strojů byla jen hrstka, pozn. red.) zkrátka proto, aby se divák vyznal, kdo proti komu bojuje.
11) Tmavomodrý svět (2001)
Pokračovat nemůžeme ničím jiným, než nejdražším filmem v historii české kinematografie. Svěrákův Tmavomodrý svět je tím nejsilnějším poděkováním československým pilotům druhé světové války, jakého jsme zřejmě jako národ schopni, a skvělým filmem, který musí chytit za srdce každého, kdo s osudy Fajtla, Františka či Slováka Smika sounáleží. Co se týče leteckých soubojů, spíše než na ohromující množství letadel Tmavomodrý svět spoléhá na vyhrocené „dogfighty“, které pro hrdiny filmu nekončí vždy úplně šťastně. Prohlédnout si v nich ale můžete spoustu restaurovaných záběrů z Bitvy o Británii z roku 1969, která se tradičně stává zdrojem skutečných záběrů nejen na spojenecká letadla, ale zejména na techniku Luftwaffe.
10) Pearl Harbor (2001)
Působivé, ale v porovnání s Tmavomodrým světem už hodně hollywoodské letecké souboje nabízí také Pearl Harbor s Ben Affleckem a Joshem Hartnettem. Okouzlující jsou převážně odvážné úhly kamer, které v soubojích – zejména během napadení přístavu Japonci – působí jako další letouny prosmýkávající se kolem strojů hlavních hrdinů. V další části filmu se navíc děj přestěhuje do Velké Británie, takže dojde i na souboje těsně nad hladinou průlivu a nerovné souboje se svazy německých bombardérů. Pearl Harbor ale má v očích českého diváka jedno značné mínus – film výrazně vykrádá příběh Tmavomodrého světa, což nepřímo potvrdil i režisér Jan Svěrák. I kdyby zápletka o dvou spřátelených pilotech, kteří se potají ucházejí o srdce jedné ženy, byla zvolená náhodně, důkazem má být obsazení koktavého pilota do obou snímků. Jan Svěrák tvrdí, že šlo o jeho uměleckou licenci, protože člověka s vadou řeči by nikdy k letectvu nevzali.
9) Pekelní andělé (1930)
V žebříčku nejlepších leteckých bojových scén samozřejmě nesmí chybět snímek miliardáře Howarda Hughese z roku 1930. Šlo do té doby o nejdražší film historie a jeho smyslem bylo co nejvěrněji zpracovat letecké souboje první světové války. Bezmála 140 pilotů bylo zapojeno do akčních scén, přičemž tři natáčení nepřežili. Přesto, nebo právě proto je snímek chválen za autentický přístup k tématu a bezmála 20 minut trvající bojovou scénu plnou stíhačů i tehdejších bombardérů v druhé polovině filmu. Zajímavostí rovněž je, že původně byl film točen jako němý, až později se však Hughes rozhodl natočit jej se zvukem a musel tedy začít znovu.
8) Den nezávislosti (1996)
Pojďme si od skutečných válek odpočinout do světa sci-fi. Nepřítelem Dne nezávislosti totiž nejsou příslušníci jiných národů, ale mimozemšťani, kteří napadli naši planetu a hodlají ji rozcupovat na kousky. I díky na svou dobu pokročilým efektům jsme mohli sledovat, jak by si stíhačky F/A-18 Hornet poradily se svými protějšky ze vzdálených koutů vesmíru a pochopitelně nejen s nimi, ale také s mateřskou lodí „emzáků“, kteří se rozhodli vyhubit lidstvo. Na film je pochopitelně nutné nahlížet jako na odlehčenou látku, která nemá za cíl prezentovat realistické souboje, přesto je množství strojů, byť vytvořených digitálně, v mnoha scénách působivé a hrdinství samozřejmě dokreslují i výrazné postavy ztvárněné charismatickými herci v čele s Willem Smithem, Jeffem Goldblumem či Billem Pullmanem.
7) Memphiská kráska (1990)
Skutečný příběh posádky druhoválečného bombardéru B-17 ani přes své stáří nemůže diváky zklamat. Ačkoliv se z velké části zaměřuje na osobní příběhy jednotlivých členů, dává velký prostor akčním scénám, v nichž nechybí spousta napětí, nečekaných událostí i momentů, kdy se Memphiská kráska či další letouny z bombardovacího svazu vymaní z osidel smrti. Asi nejvyhrocenější jsou momenty zaměřené na boční střelce, kteří si v úzkém prostoru trupu bombardéru překážejí a v podstatě nic je nechrání před případnými zásahy nepřátel. Také scéna se zadním střelcem, přesněji řečeno s „falešným“ zadním střelcem je náležitě syrová a demonstruje, že vysoko v oblacích rozhodně nebylo bezpečno. I Memphiská kráska využívá některé záběry z legendární Bitvy o Británii. Stejně jako v případě Tmavomodrého světa to ale ani trochu nevadí.
6) Stíhači, na start! (1976)
Kritika války a poukazování na její nesmyslnost je také častým námětem leteckých filmů, což skvěle podtrhuje snímek Stíhači, na start! britského režiséra Jacka Golda. Film je zasazen do první světové války a bez ohledu na své stáří nabízí velmi zajímavou perspektivu tehdejších leteckých soubojů, jejichž pravidla a zákonitosti se teprve rodily. Možná i z toho důvodu sahala doba přežití pilotů na pouhé týdny, což si později uvědomí i mladík, který se bezhlavě vrhnul do spárů válečné bestie s představou romantických střetnutí s německými piloty nad bahnitými zákopy. Realita je samozřejmě úplně jiná a letecký souboj má k pomýleným představám po akci prahnoucích čerstvých pilotů hodně daleko. Jeho vykreslení ve filmu je ale prvotřídní, a pokud si potrpíte na stroje první světové války, rozhodně se u filmu nebudete nudit. Stíhači, na start! navíc mají skvělou kameru a během soubojů neváhají rychle stříhat od hlavní kulometů přes tvář pilota až po působivé celky. Jen k autentičnosti ve smyslu použitých strojů má snímek poměrně daleko, což ale lze pro celkovou úroveň kvality přičíst k umělecké licenci.
5) Nebeští jezdci (1968)
Českoslovenští piloti nebyli během druhé světové války jen příslušníky stíhacích perutí, ale rovněž bombardovacích svazů. Hold jim skládá snímek z roku 1968 Nebeští jezdci zaměřující se na posádku britského letounu Wellington. Dáme-li stranou poněkud mělké vykreslení jednotlivých postav, letecké souboje z paluby bombardéru mají úplně jiný náboj nežli pohledem stíhačů. Nebeští jezdci jsou navíc ve vypjatých momentech až překvapivě klidní a sestřely jsou jen sporadicky provázeny výkřiky či vzrušenými žádostmi o dosvědčení zásahu. Také smrt v tomto snímku přichází znenadání a tiše, čímž kolem sebe film staví zvláštní pietu prožitých okamžiků, kterou podtrhuje i neutěšený závěr.
4) Bitva o Británii (1969)
Z pohledu leteckých scén je Bitva o Británii režiséra Guye Hamiltona jedním z nejzásadnějších děl kinematografie. Více než dvě hodiny stopáže jsou vyplněny masovými i zcela lokalizovanými střety britských a německých letounů, které filmařům pomáhaly zpracovat skutečná letecká esa druhé světové války. Použité stíhačky Spitfire a Hurricane jsou navíc skutečnými stroji, které prošly střety největší letecké bitvy dějin, z čehož rovných dvanáct bylo plně funkčních. Zajímavostí nicméně je, že německá technika musela být vypůjčena ze Španělska, kde létaly modifikované Messerschmitty Bf 109 i bombardéry Heinkel 111. Stroje HA-1112-M1L a CASA 2, 111 však bylo nutné pro potřeby Bitvy o Británii upravit tak, aby připomínaly původní stroje, což znamenalo i konstrukční zásahy do ocasních ploch či koncovek křídel. Jak už zaznělo výše, pro kvalitu zpracování bojových scén a použití skutečných letadel je Bitva o Británii i dlouhá desetiletí po svém uvedení používána jako cenný zdroj fantastických záběrů.
3) Tora! Tora! Tora! (1970)
Z Velké Británie pojďme do Tichomoří. V roce 1970 byl natočen snímek Tora! Tora! Tora!, který dává nahlédnout na situaci v Pearl Harboru nejen očima Američanů, ale především Japonců. Bojových scén nabízí přehršel, nutno ovšem přiznat, že si režiséři Kindži Fukasaku, Tošio Masuda a Richard Fleischer příliš nelámali hlavu s autentičností. Zastoupené stroje, zejména ty Japonské, rozhodně nejsou vždy ona obávaná Zera, nýbrž často americké stroje Texan či Vultee. Přesto ale filmaři použili i „skutečnou“ techniku a koupili hned několik bombardérů B-17 i japonských letadel, která během natáčení zničili. Nepochybně zajímavá je i skutečnost, že konzultantem pro japonskou část snímku byl stratég a autor plánu útoku na Pearl Harbor Minoru Genda společně s bývalým pilotem Zera Kanoem Sonokawou. Nejmohutnější scénou je samotný útok na Pearl Harbor, ve kterém je paradoxně možné zhlédnout hned několik pojítek na osobní rovině s filmem Pearl Harbor z roku 2001.
2) Dunkerk (2017)
Hodnota leteckých scén ve válečných filmech mnohdy nemusí ležet jen v počtu zastoupených strojů či délce zachycených bojů. Někdy stačí jen dlouhý souboj jeden na jednoho, který obě strany vyčerpává na hranici možností a mění se nakonec v souboj se sebou samým. To skvěle demonstruje Dunkerk Christophera Nolana z roku 2017, kde se role stíhacího piltoa ujal Tom Hardy, ačkoliv mu kvůli masce takřka neuvidíte do tváře. Díky rozdílnému plynutí času všech částí filmů se několikaminutový souboj protáhne na desítky minut a nechybí ani za vlasy značně přitažené, ale filmařský úchvatné finále, odehrávající se za absolutního ticha, které jen náhle prořízne štěkot palubních kulometů. Soubojů v Dunkerku není mnoho, ale jejich dramaturgie předčí snad vše, co jsme v žebříčku jmenovali.
1) Top Gun (1986)
Připomínat vám všechny vzdušné momenty megahitu Top Gun asi nemusíme, neboť jsou notoricky známé a hádáme, že si je fanoušci filmů s letadly pouštějí neustále dokola. Přesto musíme vyzdvihnout finální souboj dvou F-14 Tomcat proti neexistujícím Migům-28 (ve skutečnosti šlo o stroje Northrop F-5). Jde především o posun vztahu Mavericka a Icemana, dvou znesvářených pilotů, kteří však tváří v tvář smrtelnému nebezpečí zapomenou na neshody a přistupují k sobě jako přátelé na život a na smrt. Legendární hlášky herce Toma Cruise, že svého „wingmana nikdy neopustí“, jsou nedílnou součástí finální naháněné a umí tím správným chlapáckým způsobem pohladit po duši. Nelze však nezmínit, že skuteční příslušníci letecké školy Top Gun stejnojmenný film nesnášejí. Navzdory tomu, že snímek v čase premiéry způsobil raketový nárůst přihlášek do armády.