Nejlepší fotka planety v cizí hvězdné soustavě je úžasná – i svou nedokonalostí!
Ještě před pár lety jsme měli problém vyfotit i planety naší Sluneční soustavy – a teď už fotografujeme planety, které jsou mimo ni.
Když se mluvilo o exoplanetách neboli tělesech mimo náš hvězdný systém, tak to měli vědci těžké. Jejich existence sice byla jasně spočítaná a dokázaná, ale když nejsou jejich fotky, lidé o toto téma jen obtížně získávají zájem. Teď ale konečně první snímky máme!
Na úvodní fotografii můžete obdivovat snímek exoplanety Beta Pictoris b, která obíhá kolem své stejnojmenné hvězdy. Od Země je tato planeta vzdálená 60 světelných let – což je asi tak přibližně 54 460 730 472 580 800 metrů.
Že se vůbec podařilo tuto planetu vizuálně zachytit, je z části ukázka neobyčejného vědecko-technického pokroku, jehož jsme v poslední době dosáhli, ale současně musíme přiznat, že astronomové měli také velkou dávku štěstí…
Beta Pictoris b je totiž pořádný macek. Tato planeta je sice výrazně méně jasná než její hvězda (podle astronomů asi milionkrát), pořád je ale dostatečně viditelná na to, aby ji přístroje zachytily. Jde o plynového obra, který je asi 12krát větší než „náš“ Jupiter.
Tuto jedinečnou fotografii pořídil tým astronomů z univerzity v Torontu. Vědci vedení Maxwellem Millardem Blanchaerem využili přístroje Gemini Planet Imager na teleskopu Gemini South, který je v Chile. Toto zařízení má mnoho funkcí, které dokážou odfiltrovat šum a nečistoty v zemské atmosféře a navíc zesílit jakékoliv světlo na místě, kde teleskop pátrá. I přesto má výsledný snímek planety jen 49 pixelů…