12. dubna 2025 07:05

Nejbohatší Američané umírají dříve než chudí Evropané. Výzkum odhalil, proč tomu tak je

Vědci zjistili smutnou pravdu – ani peníze nedokáží v USA zaručit dlouhý život. Nejbohatší Američané totiž podle všeho umírají dřív než mnozí Evropané, včetně těch z nižších příjmových skupin. Důvod problému se ale nebude napravovat snadno.

Asi nikoho nepřekvapí, že zdraví a bohatství jdou často ruku v ruce. Čím víc peněz člověk má, tím lepší přístup má nejen ke zdravotní péči samotné, ale také ke zdravé stravě. Může si také dovolit okolo sebe vytvořit i bezpečnější, zdravotně méně závadné prostředí.

Jenže v případě USA tento předpoklad platí pouze do jisté míry. Nová studie totiž ukázala, že i ti nejbohatší Američané mají kratší život než jejich vrstevníci v Evropě. Dokonce ani nežijí déle než nejchudší lidé v Německu, Francii nebo Nizozemsku.

Bohatství nemůže stačit

Vědci z Brownovy univerzity analyzovali údaje o více než 73 000 lidech ve věku 50 až 85 let z USA a Evropy. Zjistili, že ve Spojených státech je rozdíl v délce života mezi bohatými a chudými opravdu výrazný. U nejbohatší čtvrtiny Američanů je riziko úmrtí průměrně o 40 % nižší než u jejich vrstevníků v té nejchudší čtvrtině. Jenže v porovnání s Evropou mají horší výsledky napříč celým příjmovým spektrem.

Čtěte také: Nadměrné užívání chytrých telefonů vede k „hnilobě mozku“, dokazují lékaři. Jak se bránit?

Úmrtnost v kontinentální Evropě je ve stejných věkových skupinách zhruba o 40 % nižší než v USA. V jižní Evropě o 30 % a dokonce i ve východní Evropě, kde jsou průměrné příjmy nižší, je úmrtnost stále o 13–20 % nižší než u Američanů. „Nezáleží jen, jak je na tom země jako taková, důležité je také vědět, jak si vede v porovnání s jinými zeměmi,“ vysvětlila důvod, proč se vědci rozhodli výsledky porovnávat, spoluautorka studie Sara Machadová.

Hluboké systémové problémy

Podle odborníků rozdíl nevězí jen v penězích a systému zdravotní péče. Velkou roli hraje i životní styl a další faktory. USA trpí hlubšími strukturálními nerovnostmi. Děti z chudších rodin mají horší přístup ke kvalitnímu vzdělání, bydlení v bezpečných oblastech není tak dostupné a problém je i v diskriminaci. Zároveň mají Spojené státy slabší mechanismy pomoci státu lidem v nouzi než většina evropských států. Všechny tyto skutečnosti nedopadají zdaleka jen na nejchudší obyvatele. Výzkum jednoznačně ukázal, že tyto problémy ovlivňují i bohaté.

Mohlo by vás zajímat: Krysa našla rekordní počet nevybuchlých min. Podívejte se na její infarktovou práci

Jinými slovy, pokud nefunguje základní zdravotní síť, kolabuje i ta soukromá. Veřejné služby jako voda, energie, doprava nebo bezpečnost mají dopad na všechny bez ohledu na příjem.  Vysoká kriminalita, slabé školství nebo nízká důvěra ve stát ovlivňují kvalitu života i v „dobrých čtvrtích“. A tak dále.

Autoři výzkumu tak upozornili na skutečnost, která problémy maskuje: Protože se v USA chudší lidé s horším zdravím často nedožívají vyššího věku, mohou statistiky starších věkových skupin vypadat v porovnání příznivěji. Že tohle zdání klame, ukázalo právě porovnání s Evropou.

Výsledky jsou podle odborníků jasným signálem, že by se přístup Spojených států měl změnit. Zdaleka se prý nestačí zaměřit jen na samotné zdravotnictví.  Amerika podle vědců potřebuje velké systémové změny, které zlepší podmínky života celé společnosti. „Na jiných zemích vidíme, že lepší výsledky jsou možné. Neznamená to nutně utratit víc, ale zaměřit se na to, co v současnosti přehlížíme,“ uzavřela Machadová.

Zdroj: Brown University, New England Journal of Medicine, News-Medical.

Video, které jste mohli minout: Rakovina prsu? K záchraně života stačí málo. Anička nám pomohla, říká propagátorka prevence.

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom