Našinci zabodovali v pralese Bornea. Máme na kontě nový objev
Latinský název Thismia inconspicua krom několika zasvěcených, nic neřekne. Přesto se toto jméno dostalo díky českým vědcům do světového tisku.
„Když britský lékař a přírodovědec William Griffith v roce 1834 našel u města Pala na jižním pobřeží Barmy v podrostu bambusového lesa zvláštní nezelenou rostlinu zcela nepodobnou čemukoliv, co botanika dosud znala, zřejmě si rychle uvědomil, že se stal objevitelem nového rostlinného rodu. Rostlinu pojmenoval jménem Thismia na počest anglického rostlinného anatoma Thomase Smithe,“ píší Milan Hraneš a Martin Dančák v příspěvku Skrytý život hvězdnatek v časopise Vesmír.
Původně ji její objevitel považoval za parazitickou, neboť tento způsob výživy bývá u nezelených rostlin poměrně častý. Ve vědeckém světě je tento rod rostlin v podstatě neznámý, ale česká botanika u něj má už tři „zářezy na pažbě“.
Bylo to o život
Thismia hexagona byla prvním objeveným druhem, z pralesního podrostu vykoukla na české botaniky roku 2013. Následovala Thismia brunneomitra jejíž okvětní cípy srůstají v útvar připomínající biskupskou čepici. Poslední druh, Thismia inconspicua, znamenájící „nenápadná“ naprosto vystihuje její nejcharakterističtejší rys. Její nález málem odnesli přírodovědci zdravím, když je při mapování naleziště těsně minula padající sedmimetrová větev.
"Pohyboval jsem se na ploše, kde se výzkum provádí již několik let. Všiml jsem si drobné nezelené rostlinky, u které bylo hned zřejmé, že bude náležet k rodu Thismia. Protože jsem ale našel jen odkvetlé rostliny, nebyli jsme si jistí, zda se jedná o nový druh. Po dvou dnech jsem se na místo vrátil a našel i jednoho kvetoucího jedince. V tu chvíli to bylo jasnější," uvedl botanik Michal Sochor.
Nenápadná vzácnost
Celá rostlina měří jen několik málo centimetrů, nemá listy a hnědý květ se ztrácí v okolním tlejícím listí. "Květ je stejně jako u ostatních hvězdnatek baňkovitý. Je to taková dutina a na horním okraji, kolem ústí, má ramena ve tvaru hvězdy. Tento druh je zvláštní v tom, že chapadélka na koncích ramen jsou kratičká," popsal rostlinu další z členů expedice Martin Dančák. Další zvláštností podle něj je, že květní trubka je zvláštně prohnutá, jakoby pokřivená. "To byl jeden z důležitých znaků, podle nějž jsme dokázali identifikovat, že je to nový druh," doplnil.
Nezelená novinka
Nový druh nezelené rostliny, která ke svému životu využívá symbiózu s houbami, našli odborníci z katedry ekologie a životního prostředí již na počátku loňského roku. Až pozdější výzkum jim dal jistotu, že drží v rukou nový přírůstek světové flóry. Podle vědců to dokládá, že hvězdnatky jsou v bornejských deštných lesích častější, než se předpokládalo. Jediná nalezená kvetoucí Thismia inconspicua zůstala v bornejském národním herbáři. Do Olomouce vědci přivezli několik odkvetlých jedinců.
Na světě je asi 60 druhů hvězdnatek, nejvíce jich roste v jihovýchodní Asii a Jižní Americe v tropických deštných lesích. Všechny tři druhy objevené olomouckými přírodovědci jsou obdobně jako většina hvězdnatek stenoendemity – nacházejí se na jediném malém místě na světě.
Hvězdnatky zlodějkami
Hvězdnatky jsou mykoheterotrofní. Za tímto příšerně znějícím termínem se skrývá „vymakaný“ systém krádeží za účelem vlastní výživy. Rostlina se vlastně stává parazitem na celém fungujícím systému, v němž figuruje podhoubí hub a rostlina. Ta si od houby bere jak anorganické látky, tak i organické sloučeniny, které houba získala spojením s rostlinami obsahujícími chlorofyl. Nezelená hvězdnatka jim vstoupí do systému a nic nedává, jen si bere, což je mnohem efektivnější, než „vydávat energii“ na fotosyntézu, která je energeticky mnohem náročnější než pouhá „krádež“. V praxi to znamená, že rostliny krom doby rozmnožování nic nenutí vylézat na povrch země. Proto není divu, že dlouho unikaly lidské pozornosti.
ČTK a Topi Pigula