8. července 2025 16:55

Tragédie v Itálii: Motor letadla nasál na letišti člověka, video ukazuje devastující následky

Vypadá to jako velmi nepravděpodobná nehoda, není ale zase tak výjimečná. Obsluhám letadel a členům letištního personálu se zkrátka občas při práci stane, že je nečekaně nasaje proudový motor letadla. V roce 2017 to zažil servisní technik společnosti Air India a o šest let později potkal stejný osud zaměstnance letiště v texaském San Antoniu.

Naposledy k podobnému incidentu došlo na milánském letišti Bergamo při pojíždění Airbusu A319 společnosti Volotea. Podle italských médií vběhl na letištní plochu 35letý muž v době, kdy se dvoumotorový stroj se 154 cestujícími a šesti členy posádky chystal ke startu do španělské Asturie (Asturias Airport, OVD). Jak ukazují záběry z letištní plochy po incidentu, muže podle všeho nasál levý motor letadla:

Přečtěte si také: Leteckého technika nasál proudový motor letadla. Video ukazuje jeho zázračnou záchranu

Co se děje s tělem člověka nasátého do motoru

Průběh nehody je předmětem vyšetřování, nicméně o tragickém osudu nešťastníka zřejmě nemůže být pochyb – v případě, že motor letadla nasaje člověka, existuje jen velmi malá naděje na přežití. Extrémně výkonný motor letadla potřebuje k provozu obrovské množství vzduchu, během vzletu je to 1,2 tuny za jedinou sekundu. Jinak řečeno, za necelou vteřinu dokáže zbavit vzduchu squashový kurt.

Následující video je sice vyrobené v počítači a není v něm žádná krev, přesto rozhodně není pro slabší povahy. Simulace od Atomic Marvel přesto pracuje s reálným scénářem. Tělo nasáté motorem letadla otáčející se lopatky v simulaci úplně rozsekají, a to během několika okamžiků.

Nasál ho motor, přesto přežil

Abychom ale byli spravedliví, existují i případy, kdy člověk nasátí do leteckého motoru přežil. Došlo k tomu na palubě americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, když byla v únoru 1991 nasazena v Perském zálivu jako podpora operace Pouštní bouře. V časných ranních hodinách 20. února připravoval 21letý člen palubního personálu John Bridges ke startu námořní útočný letoun A-6E Intruder, když ho levý motor letadla ve zlomku vteřiny doslova vcucnul do otvoru pro nasávání vzduchu.

Mohlo by vás také zajímat: Tragédie na letišti v Bergamu: Muže nasál motor popojíždějícího letadla

Tah byl tak silný, že Bridgese nejen nadzvedl z paluby, ale strhnul mu také plovací vestu, helmu a ochranné brýle a vytrhl mu nářadí, které držel v ruce. Předměty vletěly do motoru jako první a způsobily silnou explozi, která zničila titanové lopatky otáčející se jako kuchyňský mixér rychlostí až 20 000 otáček za minutu. To zřejmě zachránilo mechanikovi život.

Zdroj: ČTK, Simple Flying

Video, které jste mohli minout: Letadlo se 158 lidmi se zřítilo poblíž New Yorku. Řada těl byla plná drog, dispečeři prý neudělali chybu

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom