NASA VS. ESA: Kdo bude mít základnu na Měsíci dříve?
Do deseti let by mohla být za nevelkých nákladů vybudována na Měsíci základna, na níž budou moci žít lidé. S takovým odhadem přišla skupina technologických miliardářů a vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), napsal nedělník Sunday Times.
Náklady na vybudování malé základny pro několik osob na Měsíci skupina odhadla na 6,5 miliardy dolarů (157 miliard Kč). To představuje necelé promile rozpočtových výdajů americké federální vlády a zlomek částky, na niž přišel projekt letů na Měsíc.
Vědci vytipovali nejvhodnější oblast pro základnu na jediné přirozené družici Země podle toho, kde je největší sluneční svit. Vyšlo jím místo v blízkosti kráteru Peary na severním pólu, které je osvětleno po celý měsíční den.
Projekt předpokládá vybudování základny až pro deset lidí. Ti budou získávat energii ze solárních panelů a budou moci využívat místních bohatých nerostných zdrojů i zásob vody v podobě ledu zbylého po dopadu komet.
Projekt podporuje například firma SpaceX podnikatele a vizionáře Elona Muska. Ta již dopravila zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a loni v prosinci její raketa Falcon 9 vynesla na oběžnou dráhu kolem Země jedenáct satelitů. Mezi další účastníky skupiny patří investor Steve Jurvetson, který investuje do soukromého dobývání vesmíru, a výrobce satelitů Planet Labs.
Šéf Evropské vesmírné agentury (ESA) Jan Wörner v lednu řekl, že Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) by po jejím vyřazení z provozu mohla nejlépe nahradit "vesnice" na Měsíci. Takový projekt by podle Wörnera mohl být uskutečněn do roku 2030. Měsíční vesnici by podle něj z měsíčního prachu postavili roboti a 3D tiskárny.
ČTK