13. října 2022 04:30

Na paranormální jevy věřili státníci i vědci. Vidění přízraků má velmi smutné důvody

O setkání s duchy byli v minulosti přesvědčeni i vrcholoví státníci nebo uznávaní vědci. Dají se nadpřirozené jevy logicky vysvětlit?

Strašidla, duchové a obecně nadpřirozeno nepřestávají lidstvo fascinovat ani ve 21. století, kdy se dá takřka vše logicky vysvětlit. Možná za to může lidská fantazie či víra v něco většího, neurčitého. Dokonce i jeden z největších státníků minulého století Winston Churchill se krátce po druhé světové válce na návštěvě v Bílém domě údajně setkal s duchem Abrahama Lincolna. Britský spisovatel Arthur Conan Doyle mluvil s duchy prostřednictvím médií, zatímco matematik Alan Turing věřil v telepatii. Všichni tři muži, přestože byli známí svým břitkým myšlením, nedokázali přestat věřit v nemožné a tajemné.

Tři čtvrtiny Američanů věří v nadpřirozeno

Podle nedávných průzkumů až tři čtvrtiny Američanů věří na nějakou formu paranormálních jevů, zatímco téměř každý pátý z nich tvrdí, že se setkal s duchem. Jde snad jen o pověrčivost, přehnanou lidskou fantazii, nebo snad skutečně existuje pro paranormální jevy nějaké vědecké vysvětlení?

To se v dokumentární sérii Po stopách duchů na Prima ZOOM snaží zjistit i Zak a jeho speciální tým expertů, kteří prozkoumávají sérii záhadných útoků uvnitř bývalého kasina s temnou minulostí, které odhalí temnou dětskou entitu a zlověstnou přítomnost. Ať už totiž na nadpřirozeno věříte, či ne, jedno popřít nelze: lidská intuice častokrát popírá i ty největší vědecké fakty.

Věda a paranormální jevy

Některé paranormální jevy však jdou snadno vysvětlit na základě chybné činnosti v mozku. Zprávy o poltergeistech a neviditelně se pohybujících objektech jdou ruku v ruce s poškozením určitých oblastí pravé hemisféry, které jsou zodpovědné za vizuální zpracování. Některé formy epilepsie dokonce mohou způsobit strašidelný pocit, že je ve vaší blízkosti neznámá entita či osoba.

Mimotělní zážitky už jsou dnes uznávanými neurologickými jevy, zatímco určité vizuální iluze mohou zmást i naprosto zdravý mozek a vykreslit v mysli mytické bytosti a strašidla. Někteří psychologové studující náboženství se však domnívají, že víra v paranormální jevy může být jakýmsi štítem před drsnějšími pravdami světa – jakmile člověka zasáhne tragédie jako smrt, ztráta zaměstnání či přírodní katastrofa, mozek se snaží najít odpověď i v naprostém chaosu a nesmyslných zážitcích, jen aby si ulevil. Je to jakési averzivní chování, ve kterém osoba ztratí kontrolu jednat objektivně, a tak ji získává tím, že vnímá i věci, které neexistují. Ať už je to jakkoli, někdy i pouhá víra dokáže člověka uklidnit a přenést přes těžké životní chvíle.

Zdroj: BBC

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom