21. ledna 2019 06:00

Nacisté se před válkou snažili chytit yettiho, zastřelili ale jen několik medvědů

Tibet se stal v roce 1938 cílem nacistické výpravy, která pátrala po sněžném muži a hledala důkazy, že takzvaná árijská rasa pochází z Himálaje.

Najít yettiho a prokázat, že árijská rasa pochází z Himálaje – to byly dva hlavní cíle podivné vědecké expedice, kterou do Tibetu těsně před vypuknutím druhé světové války vyslali nacisté. V jejím čele stál 28letý německý dobrodruh, zoolog a důstojník SS Ernst Schäfer. Yettiho nenašel, zastřelil ale několik medvědů. Kůži jednoho z nich získal po válce horolezec Reinhold Messner, který se tématu yettiho dlouhodobě věnuje. Podle Messnera Němci na sněžného muže nenarazili, zřejmě ale objevili zvláštní druh medvěda vzniklého křížením medvěda ledního a medvěda plavého.

Reinhold Messner byl hostem v pořadu Hausbot Petra Horkého. Na rozhovor s ním se můžete podívat tady:

Oficiálně bylo náplní Schäferovy expedice, která z Německa vyrazila v dubnu 1938, podat ucelený přehled o zvířeně, rostlinstvu, klimatu, geologii a kultuře Tibetu. Hlavním sponzorem výpravy byl vůdce SS Heinrich Himmler známý svou zálibou v okultismu. Právě na jeho popud byl do náplně výpravy zahrnut plán vystopovat a chytit sněžného muže yettiho. Nacisté se zcela vážně domnívali, že by mohl být předchůdcem takzvané árijské rasy.

Členem výpravy byl také antropolog Bruno Begel, který Tibeťanům snímal obličejové masky a prováděl měření lebky. Jeho úkolem bylo shromáždit dostatek dat pro tvrzení, že takzvaná árijská rasa pochází právě z Tibetu.

Přes britskou Indii

Schäfer a jeho lidé se do Tibetu dostávali velmi složitě. Jejich původní plán cestovat přes Čínu jim překazila japonská invaze do Mandžuska v roce 1937. Schäfer tedy kuriózně požádal Himmlera, aby pomohl dojednat cestu přes britskou Indii. Britský premiér Nevil Chamberlain s tím nakonec souhlasil.

V lednu 1939 expedice dosáhla Lhasy a získala povolení provádět na území Tibetu svá pozorování a měření. Himmler na dálku postup expedice s napětím sledoval, spojení s Schäferem udržoval na středních vlnách.

Schäfer a jeho lidé opustili Lhasu v srpnu 1939 poté, co byli varováni, že v Evropě může každým okamžikem vypuknout válka. Podařilo se jim dorazit do Kalkaty a odsud letadlem British Airways do Bagdádu, kde přesedli na JU-52 německé Lufthansy a přistáli v Aténách. Zde je čekala dvě překvapení. Prvním z nich bylo speciální letadlo zaslané německou vládou, druhým pak zpráva, že britské letadlo, s nímž se vraceli do Bagdádu, se krátce poté potopilo u Alexandrie.

Yetti, anebo medvěd?

Schäfer yettiho během své výpravy ani jednou nezahlédl, jakožto náruživý lovec ale zastřelil několik medvědů. Jednoho z nich pak vycpaného získal po válce od vdovy po Schäferovi legendární horolezec Reinhold Messner. Ten jako první vystoupil na Mount Everest bez kyslíku a pokořil všech 14 osmitisícovek. A je také jedním z mála lidí ze Západu, kteří spatřili yettiho.

Podle Messnera se to stalo v roce 1986. „Snažil jsem se zdolat východní část Tibetu. Po více než dvou týdnech jsem dorazil k řece. Bylo to pro mě opravdu obtížné kvůli chybějícím prstům. Je těžké udržet balanc,“ vzpomíná Messner. Tehdy uviděl v porostu na břehu řeky vzpřímenou asi 2,5 metru vysokou postavu, která připomínala člověka, byla ale porostlá srstí. Tvor ho chvíli pozoroval, a pak hbitě zmizel mezi stromy.

Messner se dnes domnívá, že šlo o zvláštní druh medvěda vzniklého křížením medvěda ledního a medvěda plavého. Mohl by to být týž medvěd, kterého získal Messner po Schäferovi? Veterinář Mark Evans a odborník na genetiku Bryan Sykes se to nedávno pokusili prokázat – jenže nedošli ke shodnému závěru. Záhada sněžného muže tak pokračuje...

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom