Nový druh mouchy dostal název po travesty celebritě. Jaký tvor nese jméno Grety Thunberg?
Odborník na hmyz Bryan Lessard je svými neobvyklými pojmenováními pro dosud nezařazený hmyz známý. Nově se inspiroval světoznámou drag queen.
Australský entomolog Bryan Lessard na sebe podobně upozornil už před deseti lety. Tehdy ve vědecké komunitě vyvolal posměch, když ováda se zlatým zadečkem, objeveného v severovýchodním Queeenslandu už v roce 1981, pojmenoval Scaptia beyonceae po známé zpěvačce Beyoncé. Lessard tehdy tvrdil, že ho k tomu inspirovalo právě ovádovo zlaté pozadí; je to prý „diva mezi mouchami“.
In 2012, a rare species of horse fly was named Scaptia Beyonceae, after Beyoncé, because of its gold bum. pic.twitter.com/mzlU9XA050
— Andy Nyman (@andynyman) February 11, 2017
Od té doby se situace hodně změnila a podobně vybíraná jména jsou v taxonomii stále populárnější. V případě nedávno pojmenované opaluma rupaul je příběh podobný, jako u Beyoncé; také rozhodla fyzická podoba.
RuPaul jako duhová moucha
RuPaul je umělec, bavič, moderátor, televizní producent a hlavně asi nejznámější drag queen na světě. Pokud vám jeho jméno dodnes nic neříká, stačí otevřít internet a ten vás doslova zaplaví informacemi a hlavně obrázky; je ale nutné podívat se do zahraničních zdrojů, protože v našich končinách zatím drag nemá nijak dlouhou tradici a informace o něm bývají zkreslené. Známe totiž spíš travesty show a ta toho s pravým dragem nemá moc společného. Ve světě jsou ovšem drag i RuPaul obrovský fenomén, obzvláště po 11 letech reality show RuPaul's Drag Race.
A pokud ještě stále nemáte jasno, možná si vzpomenete po zhlédnutí tohohle klipu Eltona Johna. RuPaul je samozřejmě ta vysoká blondýnka.
Nelze se tedy divit, že když Lessard přemýšlel nad jménem pro mouchu, která se třpytí jako drahokam a na světle hraje všemi barvami duhy, přišla mu na mysl právě proslulá drag queen. Dlouhatánské muší nohy a trn na podbřišku celý obrázek ještě dokreslují. „Mohli by spolu na pódiu soupeřit o to, kdo zvládne divočejší look,“ tvrdí Lessard.
Důvodem, proč někteří moderní biologové sahají při pojmenování dosud nezařazených druhů k inspiraci popkulturou, je celkem jednoduchý: jde jim o pozornost. Nikoli pro ně samotné, ale pro živočichy, se kterými pracují.
Scientists named a rainbow fly, Opaluma Rupaul, in honor of @RuPaul and quite frankly I LIVE!!! 😭😭. Mama is gonna be in the biology books!! pic.twitter.com/IdwehXQoYo
— Thee Elusi♈︎e ChanTueR (@RuellaJr) September 15, 2021
„Je to skvělý způsob, jak donutit lidi se zajímat o to, proč jsou i tyto druhy zajímavé a hlavně nepostradatelné pro prostředí, v němž žijí; čím víc lidí o nich bude mluvit, tím spíš se jim dostane pomoci a ochrany, kterou potřebují.“ Dobře je to vidět třeba na případu nedávných ničivých australských požárů. „Pravděpodobně jsme tam přišli o tisíce druhů, které jsme ani nestihli zdokumentovat; lidé se většinou věnovali záchraně roztomilých zvířat, jako jsou koaly, bezobratlí jsou ale přitom základ celého ekosystému. Proto jim dávám tyhle populární a kontroverzní jména, aby se pro ně lidé nadchli.“
A newly discovered species of spider has been named after climate activist Greta Thunberg.
— 10 News First (@10NewsFirst) June 15, 2020
Dr Peter Jäger, the scientist who discovered the 'Thunberga greta' said the name was intended as a wake-up call and to ensure that climate protesters demands for change were heard. pic.twitter.com/MpMyCJcPao
Hitlerova brouka neonacisté přivedli na pokraj vymření
Druhů, které nesou jméno nějaké známé osobnosti popkultury, proto v posledních letech mnohonásobně přibylo. Z poslední doby si určitě vybavíte minimálně pavouka pojmenovaného po známé mladé ekoaktivistce Gretě Thunberg, anebo vážku, kterou u příležitosti 90. narozenin známého dokumentaristy nazvali Acisoma attenboroughi. Zároveň je to jen jeden z pěti živočichů, které nesou Attenboroughovo jméno – tři z nich už vymřeli.
Svého brouka má Arnold Schwarzenneger, Kate Winslet nebo papež Jan Pavel II., pavouka zase Barack Obama, Lady Gaga se může pochlubit vosou, Mel Gibson molem a Stephen Hawking dokonce korýšem. To ale není nic proti tomu, že po Micku Jaggerovi pojmenovali dokonce trilobita. Celkem je tento seznam živočichů a rostlin pojmenovaných po někom známém už pěkně dlouhý. A mimochodem, najdete na něm i brouka pojmenovaného po Adolfu Hitlerovi. Německý amatérský entomolog Oskar Scheibel ale samozřejmě přišel s názvem Anophthalmus hitleri už v roce 1937, po skončení 2. světové války už nikoho nic takového nenapadlo.
Anophthalmus hitleri is a blind beetle found only in caves in Slovenia. Named after Hitler in 1933, it is now endangered due to collectors of Nazi memorabilia.(Image: Michael Munich) pic.twitter.com/IbV9QorMHe
— Quite Interesting (@qikipedia) February 3, 2018
Ze slepého střevlíkovitého broučka stříkajícího kolem sebe kyselinu se mimochodem stal ceněný sběratelský kousek. Dnes za jeden exemplář můžete dostat i tisíc euro. Takže jako by nestačilo, že nebohého brouka pojmenovali po jednom z nejhorších masových vrahů lidské historie, ale ještě ho neonacisté dostali až na pokraj vyhubení. Podobný osud nicméně RuPaulovu mouchu pravděpodobně nepotká.