Mohou za rakovinu bakterie? Přelomový výzkum je na stole
Léčba rakoviny postupuje mnoha rozličnými směry, jeden z nich se dokonce zaměřuje na spojitost rakoviny s bakteriemi. Je to nesmysl? Naopak, zdá se, vědci uhodili hřebíček na hlavičku…
Bakterie v těle a jejich vliv na různé funkce se zkoumají především v souvislosti se střevní mikroflórou (dnes se spíše používá termín mikrobiom), která je v tomto ohledu nebývale bohatá. Ostatně i my jsme o působení střevních bakterií na psychiku nedávno psali. Struktura bakterií v různých částech našeho těla však může mít vliv nejen na zažívání či psychiku, ale i na některé nemoci, u nichž bychom to opravdu nečekali – například na rakovinu.
Bakteriální klíč k rakovině prsu
Vědci z clevelandského Institutu pro genomickou medicínu zjišťovali, nakolik může mikrobiom v ženském prsu ovlivňovat hrozbu výskytu rakoviny. A výsledek samozřejmě nebyl zanedbatelný, jinak bychom o tom nepsali, že. V centru zkoumání bylo srovnání zdravých a nemocných prsních tkání a sledování jejich bakteriální struktury. O tomto tématu se dlouho spekulovalo, ale žádná vědecká data dosud nebyla. A teď už jsou.
Výzkum byl proveden na 78 pacientkách, které kvůli rakovinovému nádoru prodělaly mastektomii. Navíc došlo i k odběru jejich moči a použité ústní vody, aby byla sledována bakteriální mikroflóra i ve vzdálenějších částech těla. Hlavní zjištění jsou spojena se skupinou bakterií s názvem Methylobacterium, kterých zdravá prsa obsahují výrazně více. A to je vlastně všechno.
Zářná budoucnost
„Naší snahou je najít biomarker (objektivně měřitelná charakteristika sloužící jako indikátor zdravých procesů či nemoci – pozn. red.), který by nám pomohl rychle a jednoduše diagnostikovat rakovinu. V našich nejdivočejších snech doufáme, že díky studiu mikrobiomů dokážeme rakovinu předpovídat a pomocí probiotik či antibiotik ji vyřešit ještě předtím, než vypukne,“ řekla doktorka Charis Eng, jež se na výzkumu podílela.
Jedná se pouze o první výzkum v této oblasti, naznačuje však, že by se mohlo vyplatit tento princip dále zkoumat. Pokud by totiž výzkumy mikrobiomu mohly předpovídat a následně i (alespoň částečně) léčit rakovinové nádory, kdo ví, kde postup vědy může skončit? Možná by tento přístup bylo možné aplikovat i na jiná rakovinová onemocnění. Ale i kdyby ne, jedná se o důležitá téma i tak – jen ve Spojených státech amerických je rakovina prsu druhým nejčastějším typem rakoviny u žen (po kožních nádorech) a během života jí musí čelit zhruba každá osmá. Zdá se proto, že clevelandští vědci udělali malý, ale velmi důležitý krok.
Text: MS