Město, které se stalo polem. Podívejte se na šokující proměnu Detroitu
Detroit býval hlavním městem průmyslové Ameriky. Ale krize ho málem zničily: dnes z něj však vzniká město úplně nového druhu.
Za posledního půl století se počet obyvatel tohoto města zmenšil o polovinu. Třetina budov je opuštěná a město opustila většina bohatých a úspěšných. Na první pohled (a vlastně i na ten druhý a třetí) to vypadá jako tragédie. Ale Detroit se stal současně i městem, které se mění. V co? To zatím není úplně jasné – ale zřejmě nějak takhle bude vypadat i budoucnost zbytku světa.
Tragédie města spočívá v mnoha faktorech, které se na tak malém prostoru těžko popisují. Základem jeho problémů však byl, paradoxně, jeho úspěch a rychlý růst. Když Amerika zažila boom automobilového průmyslu, většina automobilek se usadila právě v Detroitu. Auta zde měli prakticky všichni a tak se jim město přizpůsobilo: všude samé betonové autostrády – bez vlastního auta se člověk nikam nedostal.
Ruiny Detroitu
Bohatí bydleli na předměstích v rodinných domcích, chudí v centru. Jenže když světu začaly dominovat japonské a evropské vozy, americký automobilový průmysl přestal prosperovat. Továrny propouštěly a lidé opouštěli Detroit stejně rychle, jako ho předtím osidlovali. Jak ubývalo lidí, stala se komplikací doprava, ale i ostatní běžné služby, na něž jsme zvyklí: ve městě jsou čtvrti, kam hasiči nebo policie vůbec nejezdí. V rozmezí let 1930 až 2000 se počet loupežných přepadení ve městě (v přepočtu na počet obyvatel) zvýšil osminásobně; počet vražd (v přepočtu na počet obyvatel) vzrostl devítinásobně.
Trosky a civilizace
Jenže na troskách civilizovaného města teď vzniká nová kultura – vypadá skoro jako z nějakého post-apokalyptického filmu. Na ruinách a rumištích rostou zahrádky, místo parkovišť roste ze země kukuřice a na místě, kde dřív stávaly obchodní domy, se pasou ovce a kozy. Je to návrat do třetího světa – anebo něco podobného čeká i zbytek světa, když po nějaké budoucí krizi zchudneme?
Obrovský krok k této budoucnosti udělalo město minulý týden, kdy prodalo 600 000 čtverečních metrů zastavěné půdy, aby se z ní staly městské zahrádky a lesík. O prodeji dalších 700 000 metrů čtverečních se jedná. Podle nadšených environmentalistů se Detroit opět stává městem budoucnosti: zatímco dříve směřoval do světa plného aut, dnes se opět jako první chystá na svět bez levné ropy, svět, který bude chudší a doprava v něm výrazně dražší.
Optimistické je, že tento přechod zjevně není tak děsivý, jak se všichni bojí. Při pohledu na Detroit je vidět, že změna je možná a že i města mohou být místem, kde se žije v souladu s přírodou. Výjimečné je i to, že v Detroitu vidí naději také příznivci liberálních hodnot. Protože město zbankrotovalo, většina veřejných služeb je soukromá – a také aktivity na obnovu města pocházejí prakticky jen ze strany soukromých investorů. A přesto – anebo možná právě proto – se město mění před očima. Podle mnohých k lepšímu…
Výhody města
Proč pěstovat ve městě stromy? Protože je zde zapotřebí dříví a každý ušetřený metr za dopravu se vyplatí. Podle mnoha společností, které dnes v Detroitu investují, jsou „městské džungle“ fantastickou příležitostí, jak získat levné pozemky přímo v centru měst. Obilí, kukuřice nebo dříví, které se zde vypěstují, se k obyvatelům mohou dostat velice rychle a také velmi levně. U Detroitu na tom opravdu záleží – dnes v něm žije třetina obyvatel pod hranicí chudoby…