Mají smysl pokusy celebrit zachraňovat Zemi – nebo je to jen laciná póza?
Spousta celebrit se rádo staví do role spasitele planety. Tím, že se nahá modelka objeví v reklamě proti kožešinám, se má pomoci Zemi?
U řady tzv. celebrit jde jen o lacinou pózu, kterou se snaží přitáhnout k sobě pozornost; nic je to nestojí, a když se hezká modelka vysvleče a řekne, že to udělala pro deštné pralesy, hned se kalendář lépe prodává. V drtivé většině podobných případů jde o brutální kýč – „slavní“ totiž svým životním stylem podobné myšlenky popírají.
Najde se ale také řada osobností, které opravdu planetě pomáhají – a neváhají na to obětovat pořádnou dávku z peněz, které v showbyznysu vydělají. Přestože se na ZOOMu jinak celebritám nevěnujeme, tahle jména by měla zaznít i zde:
Bryan Adams pomáhá velrybám
Slavný hudebník se věnuje pomoci přírodě už od 90. let 20. století. Během turné v letech 1992–94 prodal pro akci Greenpeace půl milionu pohlednic – měly podporovat vznik Jižní oceánské rezervace pro ohrožené velryby. Když rezervace v květnu 1994 nakonec opravdu vznikla, Greenpeace oficiálně Adamsovi poděkovala – měl na tom mamutí podíl.
Mimo jiné Adams pomáhá i organizaci PETA: v jejím jménu oslovil kanadské řetězce KFC, které žádal, aby začaly zabíjet kuřata humánnějšími a etičtějšími metodami. Sám přitom není žádný pokrytec, který by nadával na káefcéčko a přitom jedl u McDonald´s – už od roku 1989 je veganem a údajně od té doby nevzal maso do úst…
Ian Somerhalder a deštné pralesy:
Herec, který se proslavil hlavně v seriálech Ztracení a Upírské deníky, to myslí s pomocí Zemi vážně. Založil proto vlastní nadaci ISF, které obětuje nejen hodně času, ale i svých peněz. Každý rok se jí podaří sehnat přibližně 10 milionů korun, které jsou určené především pro záchranu deštných pralesů a na pomoc ohroženým druhům zvířat.
Jeho nadace má hospodaření kontrolované každoročními audity, takže se každý může sám přesvědčit, jak se s penězi nakládá. Somerhalder k ochraně planety směřuje i většinu rozhovorů, čímž přivádí bulvární novináře k šílenství – zatímco oni touží po drbech z jeho soukromí, on jim vypráví o záchraně kosmanů. Palec nahoru!
James Cameron pomáhá hlubinám
Jestli se dá o někom z Hollywoodu říct, že je magor do ekologie, je to jednoznačně James Cameron. Že propašuje ekologické poselství do každého svého filmu (včetně Titaniku) asi ví každý, méně známé jsou jeho reálné aktivity, jimiž se snaží přírodě pomáhat. A není jich málo…
Cameron podobně jako Adams přestal jíst maso. V rozhovoru pro server Eccorazzi řekl, že největší výzvou pro lidstvo je globální změna klimatu. A že není jednodušší a účinnější způsob, jak se s touto výzvou vyrovnat, než omezit příjem masa. Byl by jen moralistou-kazatelem, kdyby po tom volal a sám dál baštil burgery. A tak se roku 2012 stal veganem.
Díky natáčení Titaniku se stal expertem na podmořský výzkum a od té doby radí i respektovaným vědcům a institutům. Svou pomoc nabízel i těžařské společnosti BP, když došlo k úniku ropy při nehodě Deepwater Horizon. BP jeho návrh odmítla – ale pak na řešení krize použila prakticky úplně stejnou metodu…
V případě, že chcete podpořit opuštěné a znevýhodněné děti pod patronátem Nadace Terezy Maxové, můžete tak učinit např. prostřednictvím dárcovské SMS ve tvaru DMS TEREZADETEM či DMS ROK TEREZADETEM zaslané na tel. cislo 87777 nebo zasláním libovolného příspěvku na kmenový účet nadace: 2323232323/2700. Více na www.terezamaxovadetem.cz