Mají mít opice lidská práva? Američané se o to snaží
Šimpanzi už mají lidská práva – zatím jen v jediné zemi světa. Ale zdá se, že se to už brzy změní…
Španělsko roku 2008 rozhodlo, že přizná šimpanzům lidská práva. Zatím jen vyhláškou, ale i to byl revoluční krok. Podle amerických právníků se však k tomuto stavu rychle přibližují i USA. Právě tento týden totiž podala skupina aktivistů návrh na soudní proces, kde by se o tom rozhodlo.
Jde o neziskovou organizaci Nonhuman Rights Project – ale nepředstavujte si nějaké otrhané máničky ve vytahaných svetrech. Tuto neziskovku založili špičkoví právníci a právní vědci. Jejich záměrem není, aby se šimpanzi stali rovnocennými s lidmi, ale jen to, aby nebyli považováni za věci. Což je současný stav…
Aktivisté útočí na případ několika konkrétních šimpanzů:
- Tommy, 26 let, žije v přívěsu ve státě New York. Sám, k dispozici má jen televizi. Jeho majitel to neřeší, Tommy je totiž podle zákona jen věc. Tommy je využíván na různých oslavách, kde funguje prakticky jako živá dekorace...
- Kiko, 26 let, žije v Niagara Falls, kde ho jeho majitelé provozovali jako komického „zápasníka“. Žil s jiným šimpanzem, který však nedávno zemřel
- Hercules a Leo žijí na univerzitách, kde slouží na pokusy
Žaloba se opírá o případ z roku 1772, kdy měli stejný status jako dnes šimpanzi i černí otroci. A o jednoho z černých otroků tehdy propukla paragrafová bitva: nakonec soud (tehdy ještě anglický) rozhodl, že otrok James Somerset není věc.
Jak podobné je lidské dítě šimpanzímu mláděti? Podobnost je až neskutečná:
Advokáti nejsou žádní naivové a chápou, že věci se nezmění rychle – a to ani v případě, že by jejich stížnost uspěla. Ono i v případě lidského otroka Jamese Somerseta trvalo ještě desítky let, než se něco změnilo. Otroci nebyli propuštěni, ani nebylo otroctví zakázáno. Ale jednotliví otroci se o tento výrok mohli opřít, pokud se v soudním sporu chtěli nechat uznat za lidské bytosti. Něco podobného bude zřejmě následovat také u šimpanzů…
Velké proč
Šimpanzi nejsou opice! Titulek článku sice mluví o opicích, šimpanzi jsou však ve skutečnosti primáti - k opicím mají tedy stejně daleko jako my lidé. Výraz opice se však pro šimpanze používá v mluvené češtině už velmi dlouho.Jak udělat ze šimpanzů něco víc než prosté věci, to už aktivisté vědí. Ale proč vlastně? Mají dva argumenty. V rozhovoru pro britský deník Guardian to vysvětlil zakladatel skupiny Steven M. Wise: „Máme oporu ve vyjádření devíti nejlepších světových primatologů. Ti shodně tvrdí, že šimpanzi mají výjimečné a komplexní poznávací schopnosti – mimo jiné schopnost vést nezávislé a samostatné životy. Myslíme, že právě k této vlastnosti by měl soud přihlédnout.“
Právník věří, že už existuje dostatek důkazů o tom, že pokud se tyto schopnosti u nějakého tvora najdou, je už jedno, jestli jde o člověka nebo šimpanze – rozhodně by však neměl být považován za prostou věc…