Lidstvo má možnost zničit komáry – možná tak ale zničí samo sebe
Komáři jsou pro člověka nejnebezpečnějším zvířetem na Zemi – zabijí dokonce více lidí ročně než jiní lidé.
Komár zabiják i zachránce
V poslední době se objevilo mnoho návrhů, které se pokoušejí s touto hrozbou vypořádat. A lidstvo má díky genetickému inženýrství poprvé za svou existenci v rukách nástroje, kterými by to mohlo zvládnout. Jenže současně se zvedají hlasy opatrných vědců: “Co když si tím podřežeme větev i sami pod sebou?"
Je bezesporu pravda, že pro člověka jsou komáři zhoubou, přenášejí množství smrtících chorob včetně malárie, viru zika a dalších. Jenže současně mají stejně nepochybně zásadní a pozitivní dopad na množství přírodních procesů. Pro mnoho druhů jsou potravou, ale také opylují rostliny. Co by se vlastně stalo, kdyby se je podařilo lidstvu vyhubit?
Špatná zpráva je, že to nikdo neví, dobrá zpráva je, že toto téma vědce zajímá a chtějí ho prozkoumat dříve, než se nějaký filantrop rozhodne s komáry v zájmu lidského dobra skoncovat.
Genetické inženýrství
V současné době totiž takové plány opravdu existují – a nejde o nesmyslné pohádky nějakých nepraktických snílků, ale o dobře financované studie těch nejvlivnějších lidí na planetě. Například nezisková organizace Target Malaria, kterou financuje nadace manželů Gatesových, by ráda zachránila tisíce a tisíce lidských životů, které zničí malárie.
Jak? Pomocí geneticky modifikovaných komárů. Ti jsou neplodní, a když se spáří s těmi plodnými, nevzejde z toho žádné potomstvo. To by mohlo pomoci redukovat množství komárů a tak snížit i výskyt malárie. Nadace má v plánu vypouštět takové komáry do přírody nejdříve od roku 2029, ale celý plán je velmi kontroverzní.
Současný vědecký konsensus sice říká, že dopady na ekosystémy by neměly být zásadní, ale řada vědců přesto varuje – množství případů z minulosti nám ukazuje, že ty nejlépe míněné snahy o likvidaci nějakého druhu zvířat měly drastické dopady. Klasickým případem je, když se v Číně rozhodli za Maovy kulturní revoluce vyhubit pět druhů škůdců. Začali s vrabci, skončili s neúrodou.
Vrabce se sice povedlo v této asijské zemi téměř zlikvidovat, a opravdu to mělo pozitivní dopad na úrodu ovoce, přesně jak čínští úředníci zamýšleli. Jenže současně se ukázalo něco, s čím nepočítali: vrabci se totiž živili také hmyzem, a když zmizeli vrabci, začal se hmyz rychle množit. A žrát. Neúroda trvající nejméně tři roky si podle západních pramenů vyžádala 5–20 milionů lidských životů…
Gatesovi experti jsou si těchto rizik naštěstí dobře vědomi a nechtějí, aby se podobná situace opakovala. Letos v říjnu tedy začíná velký projekt týmu z Target Malaria. Vědci se v jeho rámci vydají do pralesů Ghany, kde budou studovat po dobu čtyř let ekologii komára druhu Anopheles gambiae. Doufají, že pochopí, jakou roli kromě sání lidské krve v něm má, jak na populaci komárů závisí populace jiných druhů zvířat – ryb, netopýrů, hmyzu, ale také květin.
Komárů jsou ale desítky druhů, které se od sebe mnohdy značně liší, bude tedy potřeba ještě mnohem více podobně náročných studií.
Text: MK