Krok vedle a jste mrtví. Národní park, kde smějí strážci zabíjet, je kontroverzní, ale funguje
Právo zastřelit turistu, který zabloudil, měli snad jen "ochránci" železné opony ve střední Evropě a i dnes ho mají strážci národního parku v Indii.
Smrtelně ozbrojená ochrana přírody
Indický národní park Kaziranga v Asámu je výjimečné místo rovnou z několika důvodů. Jednak jde o místo, kde žije obrovské množství vzácných a ohrožených zvířat – a také tu mají extrémní bezpečnostní podmínky. Dokonce jsou tak tvrdé, že je to podle mnoha kritiků až moc...
Kaziranga je na seznamu UNESCO, především kvůli místní populaci nosorožců. Právě na tomto místě totiž žijí dvě třetiny všech asijských nosorožců – po jejichž rohovině je na černém trhu stejná poptávka jako po té, která pochází od jejich afrických bratranců. A tak se ochránci parku rozhodli, že místní bezpečnost bude ta nejtvrdší na světě. Jak to dělají?
Pokud rangeři, kteří mají park a místní zvířata na starost, uvidí na místě, kde nemá nikdo co dělat, nějakého člověka, tak rovnou střílejí – většinou bez předchozího varování. Může se to zdát jako extrémní, ale kolem celého parku jsou výstražné cedule, takže se ochránci Kaziranga domnívají, že lidé už byli dostatečně varováni – a kdo pronikne dál, musí být zákonitě pytlákem.
Kilogram slonoviny z indického nosorožce se na černém trhu s léčebnými přípravky prodává až za 300 000 dolarů, přesto se nosorožcům v národním parku Kaziranga daří; na rozdíl od ostatních rezervací jich tu dokonce přibývá.
Text: MK