Vakcíny proti covidu se prodávají na černém trhu. Jedna dávka stojí minimálně 11 000 korun
Na takzvaném dark webu se vydělává nejen na vakcínách proti koronaviru, ale i na spoustě padělaných dokumentů.
Padělané karty vakcín i vakcíny samotné od společností AstraZeneca nebo Johnson & Johnson v ceně až 1000 USD (22 000 Kč) za dávku se dají sehnat na takzvaném temném webu. Experti americké společnosti Check Point Software zabývající se bezpečností v kyberprostoru také narazili na nejméně 20 falešných potvrzení o očkování v ceně 250 dolarů (5 500 Kč) za kus. Ty mají případným zájemcům umožnit nástup do letadla, překročení hranic nebo třeba nástup do nového zaměstnání nebo účast na nějaké akci. Podle odborníků se už taková potvrzení reálně obchodují v řádech desítek tisíc kusů.
covid pas Zdroj: iStock
Vakcíny z temného webu
Temný web, anglicky dark web, je izolovanou částí internetu, kterou vyhledávače jako je třeba Google nemapují. Kriminální skupiny a uživatelé ho využívají k obchodování s nedovoleným artiklem, jako jsou čísla platebních karet, drogy nebo třeba softwarové zbraně. Podle americké CNN se nyní zřejmě stal i místem obchodu s produkty souvisejícími s pandemií nemoci COVID-19.
Prodejci vakcín na dark webu pocházejí z USA, ale také ze Španělska, Německa, Francie nebo Ruska a v nabídce jsou například vakcíny od AstraZeneca (v průměru 500 USD/11 000 Kč za dávku), Sinopharm (500 USD/11 000 Kč), Johnson & Johnson (600 USD/13 200 Kč), Sputnik V (600 USD/13 200 Kč). Cena ale někdy dosahuje až 1000 dolarů (22 000 Kč) a má tendenci růst.
Podle mluvčí společnosti Check Point Software není úplně jasné, jestli nabízené vakcíny skutečně existují, ale podle obrázků balení a farmakologických certifikátů „vypadají jako legální“. Inzerce vakcín podle zprávy Check Point Software na temném webu za poslední tři měsíce vzrostla o 300 procent na aktuálních 1200 nabídek.
vakcína - peníze Zdroj: iStock
Při nákupu falešného potvrzení o očkování zájemce uvede jméno a údaje, které má potvrzení obsahovat, zašle peníze a prodejce mu následně vygeneruje očkovací průkaz, který se při kontrole tváří jako pravý. V případě USA má potvrzení v pravém horním rohu logo Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) – obdoby českého Státního zdravotního ústavu – včetně siluety amerického orla.
Poptávku živí hrozba covid pasu
Prodejci kromě vakcín a falešných potvrzení o očkování nabízejí i falešné negativní testy na COVID-19. Ty se dají pořídit už za 25 dolarů (550 Kč).
Obchod s falešnými potvrzeními o očkování nebo testech na koronavirus živí i úvahy Evropské unie zavést takzvaný covid pas, který by očkovaným osobám usnadnil cestování. V některých zemích, jako je například Izrael, je pak potvrzení o očkování vstupenkou do restaurace nebo baru.