14. února 2018 15:00

Korejci utratili za olympiádu 13 miliard dolarů, Putin 51 miliard. V čem je rozdíl?

XXII. zimní olympijské hry v Soči v roce 2014 přišly na neuvěřitelných 51 miliard dolarů. Korejcům stačila čtvrtina.

Také obdivujete bezvadně připravené stadiony a venkovní areály v jihokorejském Pchjongčchangu? Organizátoři XXIII. zimních olympijských her využili existující areály v nadmořské výšce 700 a více metrů. Sportovci zde občas bojují s mrazem a silným větrem, charakter zimních her ale místní podmínky spíše podtrhují.

Zimní olympiáda v subtropech

Předchozí zimní olympijské hry se konaly v přímořském letovisku Soči na břehu Černého moře. V polovině února se tam teplota může přes den vyšplhat i na +16 stupňů Celsia a v noci neklesne k nule. Pchjongčchang naproti tomu ve stejném termínu nabízí denní maximum +5 stupňů a v noci citelných –9 stupňů Celsia.

„Když se podíváte na mapu Ruské federace, je obtížné najít sportoviště zcela bez sněhu a ledu, ale Putin ho našel,“ komentoval Boris Němcov, bývalý ruský vicepremiér (za Jelcinovy vlády) a jeden z nejhlasitějších kritiků Vladimira Putina, volbu Soči jako dějiště zimní olympiády v roce 2014. Zatímco náklady na poslední zimní olympijské hry v Pchjongčangu se odhadují na 12,9 miliardy dolarů, Putinova olympiáda v černomořském Soči přišla Rusko na 51 miliard dolarů. Šlo tak o nejdražší zimní olympiádu v historii.

„Je to absolutně osobní Putinův projekt,“ uvedl Němcov s tím, že podle jeho odhadu 26 miliard dolarů, tedy více než polovina nákladů na uspořádání her, připadlo na zpronevěru a úplatky.

Všichni Putinovi kamarádi

V Soči se stavělo opravdu ve velkém. V curlingové hale přišlo jedno sedadlo na 26 000 dolarů a Putinova silnice z letiště v Adleru do střediska lyžařských disciplín Krasnoj Poljany, což je 48 kilometrů, vyšla na neuvěřitelných 8,7 miliardy dolarů. Byla tak třikrát dražší, než celý americký program letu na Mars. Anebo dvakrát dražší než tři předchozí zimní olympiády dohromady…

Největší příjmy z kontraktů na výstavbu silnic, sportovišť a další infrastruktury získali Putinovi kamarádi z juda, bratři Arkadij a Boris Rotenbergovi – jejich společnosti podle agentury Bloomberg obdržely zakázky v hodnotě 7,4 miliardy dolarů. Také Putinův již 20 let blízký spolupracovník Vladimir Jakunin, bývalý ředitel ruských železnic, dosáhl na kontrakty v hodnotě deseti miliard dolarů. Jak Jakunin, tak Arkadij Rosenberg jsou na seznamu osob, na které USA a Evropská unie uvalily ekonomické sankce.

V roce 2007, kdy Mezinárodní olympijský výbor rozhodoval o dějišti zimních olympijských her, odletěl Vladimir Putin do Guatemaly, aby tam osobně přesvědčoval členy výboru o výhodnosti ruské kandidatury. Dokonce zde vůbec poprvé na veřejnosti mluvil anglicky a zavázal se, že hry nebudou stát více, než 12 miliard dolarů.

Pro srovnání se podívejte, kolik stály zimní olympijské hry v nedávné minulosti:

2018 Pchjongčchang: 12,9 miliardy dolarů

2014 Soči: 51 miliard dolarů

2010 Vancouver: 1,26 miliardy dolarů

2006 Turín: 0,7 miliardy dolarů

2002 Salt Lake City: 2 miliardy dolarů

1998 Nagano: 10 miliard dolarů

1994 Lillehammer: 1,1 miliardy dolarů

1992 Albertville: 1,2 miliardy dolarů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský