Kolik umírá zvířat v zoologických zahradách? A kolik je tam smrtelných úrazů lidí?
Jak časté jsou nehody v zoologických zahradách?
Smrt gorilího samce Harambeho vyvolala po celém světě obrovskou vlnu pobouření. A dokonce i vlnu otázek po smyslu zoologických zahrad…
Byla smrt goriláka Harambeho tak výjimečnou událostí, jak se to snaží zoo v Cincinnati prezentovat? Anebo je celý princip zoologických zahrad takový, že k podobným událostem nutně vedou? Co vlastně říkají statistiky o úmrtích zvířat (a lidí) v zoologických zahradách?
Pro Českou republiku se nám takové údaje zjistit nepodařilo, ale existují přesné statistiky pro Spojené státy americké. Od roku 1990 tam při útocích na návštěvníky nebo útěcích ze zoo zemřelo 42 zvířat – tvrdí nezisková organizace Born Free USA. Ve stejné době zemřelo v zoo při útocích zvířat 15 lidí a dalších 110 lidí bylo vážně zraněno… Je to moc? Je to málo? Necháme závěr na vás…
Gorily jsou v této statistice naštěstí jen výjimečně. Od roku 2004 se nic takového nestalo – tehdy musel být zastřelen gorilí samec Jabari, který utekl ze zoologické zahrady v Dallasu a pak začal napadat lidi. Zastřelit ho musela nakonec policie…
Primáti patří v amerických zoo k těm problematičtějším zvířatům: zranili od roku 1990 člověka 15krát. Jde tedy o jednu sedminu všech případů. Proč tolikrát? Gorily i další primáti jsou velmi silní a současně inteligentní tvorové. Když se to zkombinuje s jejich zvědavostí, stává se poměrně často, že se dokážou dostat ze svých výběhů.
Oproti velkým šelmám to ale pořád není tak hrozné: tam je počet zraněných a mrtvých asi čtyřikrát větší.
Jak jsou na tom gorily?
Harambeho smrt přišla v nejhorší možné době – v současné době se počítá každý život. Goril nížinných dnes žije v přírodě maximálně 175 000, v zoologických zahradách celého světa jich je 765 – z toho 360 se podílí na záchranných programech.